"Bieguni" z nagrodą Bookera 2018. Olga Tokarczuk laureatką. Dlaczego możemy być z niej dumni?

Olga Tokarczuk za powieść "Bieguni" zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie: Man Booker International Prize. Co powinniśmy wiedzieć o tej nagrodzie?

Booker 2018 to prestiżowa nagroda literacka, którą wczoraj przyznano polskiej pisarce. Olga Tokarczuk została doceniona przez jury za powieść "Bieguni":

"Bieguni" to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które wciąż jest w ruchu i podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce i życiu na lotniskach. Ale w tym samym czasie to opowieść o tym, że nie da się uciec - od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. "Bieguni" to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka

- czytamy w komentarzu jurorów.

Olga Tokarczuk laureatką Bookera 2018 - co to za nagroda?

Man Booker International Prize to, obok Pulitzera i Literackiej Nagrody Nobla, najważniejsze wyróżnienie w świecie literatury. Przyznawane od 2005 roku jest odpowiednikiem brytyjskiej Man Booker Prize (ta istnieje od 1969 roku). Jury przyznaje ją co dwa lata. Jednak nie wystarczy, żeby książka była wybitna. Na Bookera mają szansę ci autorzy, których dzieła są napisane w języku angielskim lub przetłumaczone na angielski. Jednak te drugie muszą być "szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu" - tak, jak "Bieguni"' (ang. "Flights"), które zostały przełożone na angielski przez Jennifer Croft. Od roku książkę Tokarczuk mogą czytać Brytyjczycy, a od kilku miesięcy także Amerykanie.

Olga Tokarczuk wygrywa. Ministerstwo potrzebowało kilkunastu godzin, by pogratulować >>>

"Bieguni" zdobywają Bookera 2018. Olga Tokarczuk: "Brakuje słów z radości"

Już samo zakwalifikowanie do finału jest ogromnym wyróżnieniem. W tym roku komisja wybrała zaledwie 13 tytułów ze 108 pozycji. Oprócz Tokarczuk na liście nominowanych do Man Booker International Prize 2018 znaleźli się też węgierski pisarz László Krasznahorkai, iracki nowelista Ahmed Saadawi oraz koreańska autorka Han Kang (laureatka Man Booker International Prize z 2016 roku). W kwietniu ogłoszono "krótką listę" 6 autorów, spośród których wczoraj wyłoniono zwycięzcę nagrody w roku 2018 - Olgę Tokarczuk i tłumaczkę "Biegunów" na język angielski - Jennifer Croft.

"Bieguni" - Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>>

Po ogłoszeniu wyników na stronie pisarki pojawił się emocjonujący post:

Więcej o: