Projektował dla Lady Gagi i zbudował najpotężniejszą markę świata. Nagle odebrał sobie życie

Aleksander McQueen zmienił świat mody na zawsze. Ten film opowie o jego życiu. W kinach od 20 lipca.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej.

 

Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać:

Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca

Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

 

Film "McQueen" to oparta na faktach historia artysty - równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość pozwoliła wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury, a jednocześnie okazała się jego przekleństwem.

 

Jak chłopak z biednej dzielnicy stał się najsłynniejszym projektantem świata?

McQueen swoją karierę rozpoczął jako 20-latek. Ukończył Central St. Martins College of Art. W 1996 r. został uznany najlepszego projektanta sezonu. W tym samym roku został głównym projektantem domu mody Givenchy. W 2001 r. związał się z firmą Gucci.

 

W tym sezonie jego kolekcja wzbudziła prawdziwą sensację. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się seria butów o futurystycznych kształtach. Pantofle na niebotycznie wysokim obcasie upodobała sobie szczególnie Lady Gaga, która pokazywała się w nich w swoich teledyskach.

 

Śmierć McQueena

11 lutego 2010 roku projektant został znaleziony w mieszkaniu na londyńskim West Endzie. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Lekarze stwierdzili zgon. Według policji do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie. McQueen najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

- Dziś rano pan McQueen został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Jesteśmy wstrząśnięci tą wiadomością. Prosimy o uszanowanie prywatności jego rodziny. Na razie nie będziemy w tej sprawie wydawali żadnych komentarzy - powiedziała telewizji Sky News Samantha Garrett, rzeczniczka prasowa projektanta.

Fani przypuszczają, że na kondycję psychiczną projektanta mogła wpłynąć śmierć jego ukochanej matki Joyce. Matka McQueena zmarła zaledwie kilka dni wcześniej.

"McQueen" w kinach od 20 lipca.

Więcej o: