Nigdy nie pokazywany w Polsce obraz Józefa Brandta "Powrót z targu" po 100 latach wrócił do kraju. Już 12 czerwca w Warszawie dzieło wybitnego malarza zostanie odsłonięta już we wtorek 12 czerwca w Warszawie. To będzie pierwsza i ostatnia okazja, żeby obejrzeć dzieło, które 21 czerwca trafi pod młotek. Odsłonięciu pracy będzie towarzyszyć oprowadzanie po wystawie Sztuka Dawna, na której znalazły się dzieła m.in. Tadeusza Makowskiego, Januarego Suchodolskiego czy Romana Kramsztyka.
"Powrót z targu" powstał w 1880 roku, w 1908 roku został kupiony i wywieziony do Stanów Zjednoczonych. Praca nigdy nie była wystawiana w Polsce.
Obraz Józefa Brandta przedstawia scenę rodzajową - powozy konne prowadzone przez kupców. Znamienny jest upór koni, które nie chcą jechać dalej, mimo, że za nimi widać już kolejne wozy.
Obraz przez lata był kopiowany i sprzedawany na Allegro:
Kopia obrazu z Allegro fot. Allegro.pl
Brandt należy do panteonu najwybitniejszych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. Pod koniec XIX wieku zrobił nieprawdopodobną zagraniczną karierę. Był czołową postacią polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Artysta stał się ulubieńcem bawarskich elit, wyróżniał go nie tylko nieprawdopodobny talent, ale też piękna sylwetka, sumiasty blond wąs i uśmiechnięte błękitne oczy. Słynął z nienagannych manier, wiecznie otoczony przyjaciółmi – nigdy nie jadał sam. Pracownia malarza natychmiast po otwarciu stała się towarzyską atrakcją. Korowody dziennikarzy, marszandów i arystokratów dzień w dzień pielgrzymowały do jego apartamentu wypełnionego po brzegi kolekcją polskich i ukraińskich tkanin, uzd, siodeł, naczyń, strojów i XXVII-wiecznej broni.
Praca Brandta pójdzie pod młotek
Odsłonięcie obrazu poprzedza aukcję Sztuka Dawna, która odbędzie się tydzień później - 21 czerwca. W katalogu znaleźć można dzieła stanowiące przekrój polskiej sztuki XIX-wieku, modernizmu i międzywojnia. Pod młotek pójdzie m.in. bardzo rzadka praca Tadeusza Makowskiego "Latawce" z 1928 roku. To dzieło klasy muzealnej, tego typu obrazy artysty praktycznie nie pojawiają się na aukcjach. Praca przedstawia trójkę dzieci w nieokreślonej przestrzeni. W dłoniach trzymają wspięte na długich sznurkach latawce. Z czternastu prac wystawionych w Galerie Berthe Weill większość znajduje się w kolekcjach prywatnych, część w muzeach (Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Warszawie i Musee National d’Art Moderne w Paryżu), a dwie są zaginione. Prezentowany obraz jest zatem wielką rzadkością na rynku sztuki.
W katalogu znalazła się również ważna praca Januarego Suchodolskiego - "Ofiarowanie mieczy pod Grunwaldem", a także dzieła Jacka Malczewskiego, Tadeusza Axentowicza, Romana Kramsztyka, Januarego Suchodolskiego czy Władysława Ślewińskiego. Łącznie pod młotek pójdzie 67 obiektów.
Odsłonięcie obrazu „Powrót z targu” Józefa Brandta i oprowadzanie po wystawie Sztuka Dawna: 12 czerwca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Aukcja „Sztuka Dawna”: 21 czerwca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa obiektów: 8-21 czerwca, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Więcej informacji o Aukcji "Sztuka Dawna" oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej >>