"KLER" Smarzowskiego opowie o pedofilii w kościele katolickim. Zagrają Robert Więckiewicz i Janusz Gajos

Po głośnym "Księdzu" reżyser kolejny raz opowie o kościele katolickim. Znamy już datę premiery.

"KLER" - tak będzie nazywać się najnowszy film Wojtka Smarzowskiego. Po głośnym "Księdzu" (Przypominamy: Wojciech Smarzowski na pewno znów zaszokuje. Zrobi film o Kościele w Polsce >>) reżyser postanowił kontynuować temat problemów w kościele.

Tym razem autor "Wesela" opowie o reformie Kościoła katolickiego w Polsce w myśl zaleceń papieża Franciszka - zdradził krakowskiemu wydaniu Gazety Wyborczej Tomasz Jaskulski, kierownik produkcji.

Według nieoficjalnych informacji bohaterami filmu będą trzej księża - z Watykanu, Krakowa i z małej małopolskiej wioski:

W filmie zostanie poruszony problem pedofilii w kościele. Jak przyznał w rozmowie z weekend.gazeta.pl, denerwuje go, że na ten temat wciąż niewiele się mówi:

- Kościół nie rozliczył się z pedofilią w swoich szeregach i to jest temat, który mnie uwiera. I że kompletnie nie zajmuje się ofiarami, co jest po prostu podłe. Wkurza mnie to. (...) Księża mówią, że pedofile są w każdym środowisku. Ja myślę, że wśród czołgistów albo inżynierów jest ich trochę mniej - stwierdził.

 

- Nasi dziennikarze nie zadają sobie pytania, w jakiej polskiej parafii byli wcześniej księża zesłani – przepraszam: przeniesieni – na przykład na Dominikanę i tam dopiero złapani za pedofilię? Nikt nie zrobi u nas śledztwa, jakie pokazał film 'Spotlight'. Nie ma ani w mediach, ani w klerze potrzeby oczyszczenia się. No i najważniejsze są ofiary, nimi się trzeba zająć. To jest coś, co mnie uwiera, co mnie boli. I co pewnie znajdzie odbicie w moich kolejnych filmach. Bo nie ma u mnie na to zgody - przyznaje reżyser.

"KLER" - obsada

Zdjęcia do filmu "KLER" ruszyły na początku sierpnia. W najnowszym dziele twórcy "Wesela" wystąpią jego ulubieni aktorzy: Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz, a także Jacek Braciak, Janusz Gajos, Iza Kuna i Iwona Bielska.

 

"KLER" wejdzie do kin 28 września 2018 roku.

Książki o tematyce kościelnej dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

 
Więcej o: