Nie żyje Roman Kłosowski. Odtwórca kultowej roli Maliniaka miał 89 lat

W poniedziałek 11 czerwca odszedł znany aktor filmowy i teatralny. Informację potwierdził jego syn Tomasz.

Roman Kłosowski zmarł 11 czerwca 2018 roku. Najlepiej szerszej publiczności znany był ze swojej roli w kultowym serialu ''40-latek'', gdzie wcielił się w niezapomnianego Maliniaka.

Jego syn potwierdził w rozmowie z ''Super Expressem'', że aktor od dłuższego czasu ciężko chorował. Ostatecznie choroba go pokonała. Tomasz Kłosowski dodaje, że jego ojciec zmarł spokojnie:

To prawda, tato nie żyje. Nie chciałbym mówić o szczegółach. Mogę powiedzieć, że w ostatnich dniach bardzo ciężko chorował. Odszedł spokojnie.

Roman Kłosowski nie żyje

Aktor od kilku miesięcy przebywał w domu opieki pod Łodzią. Zamieszkał tam po przedyskutowaniu sprawy z rodziną. Zmusił go do tego stan zdrowia - nie było nikogo, kto mógłby się nim opiekować w domu. Jego żona zmarła w 2013 roku, od tego czasu pomagała mu najbliższa rodzina i sąsiadka. 

Roman Kłosowski z żoną KrystynąRoman Kłosowski z żoną Krystyną Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Roman Kłosowski - biografia

Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Przeprowadził się do Warszawy jako nastolatek. W stolicy skończył PWST - w 1953 roku otrzymał dyplom aktora, zaś w 1965 roku skończył specjalizację reżyserską.

Zaczynał karierę w 1953 roku jako aktor na deskach teatru w Szczecinie. Jeszcze w tym samym roku zagrał w swoim pierwszym filmie - to była ''Celuloza'' w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Od 1955 roku należał już do obsady Teatru Dramatycznego w Warszawie. Kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi w latach 1976- 1981.

W 1981 roku podjął pracę w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie grał przez następnych 10 lat. Musiał zakończyć pracę w zawodzie przez problemy ze oczami - prawie całkowicie stracił wzrok.

Roman Kłosowski - kariera aktora

Teatr był ważną częścią jego pracy, ale nie zbarakło na jego koncie ról w znakomitych filmach. Jeszcze na początku kariery podjął wspópracę z reżyserem Andrzejem Munkiem i zagrał w jego dwóch filmach - ''Człowiek na torze'' i
''Eroice''.

Miał niesamowity talent komiczny, który można było podziwiać choćby w doskonałej ''Hydrozagadce'', ''Rzeczpospolitej babskiej'' czy filmie ''Giuseppe w Warszawie'', gdzie grał z Elżbietą Czyżewską i Zbyszkiem Cybulskim.

Rola technika Romana Maliniaka w ''40-latku'' zapadła w pamięć widzów na długie lata. W ostatnich latach pojawił się też w popularnych produkcjach telewizyjnych takich jak ''Świat według Kiepskich'', ''Ojciec Mateusz'' czy
''Na dobre i na złe''. Jego ostatnią rolą był Zdzisio w filmie ''Szklana pułapka'' z 2012 roku.

Roman Kłosowski nie żyje. Kim był prywatnie? Wspominamy Maliniaka z "Czterdziestolatka"

Wajda, Bowie, Kopiczyński, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: