Mike McCormack otrzymał nagrodę w wysokości 100 tysięcy euro. Za książkę, która ma jedno zdanie

Książka "Solar Bones" Mike'a McCormacka została wyróżniona Międzynarodową Dublińską Nagrodą Literacką. Krytycy zwrócili uwagę na jej oryginalną formę - jest tylko jednym zdaniem.

Pisarz Mike McCormack został wyróżniony prestiżową Międzynarodową Dublińską Nagrodą Literacką za swoją powieść "Solar Bones". Jego książka została wybrana spośród 150 tytułów, a autor otrzymał za to 100 tysięcy euro.

Jurorzy konkursu oraz czytelnicy docenili oryginalną formę powieści - chociaż liczy ona 270 stron, to składa się tylko z jednego, długiego zdania. Została oceniona jako książka "ambitna formalnie, odważna stylistycznie i porywająca lingwistycznie". Opowiada ona o historii mężczyzny w średnim wieku, Marcusa Conwaya, który wraca do swojego domu jako duch i wspomina swoje życie. Autor podkreśla, że właśnie dlatego książka jest jednym zdaniem.

Po co duch miałby się zatrzymywać? Przecież gdyby to zrobił, mógłby zniknąć - powiedział w rozmowie z "The Guardian".

Ze względu na eksperymentalną formę, McCormack miał początkowo problemy z wydawnictwami, które nie były zainteresowane jej wydaniem. Ostatecznie powieść ukazała się nakładem Tramp Press, małego, niezależnego wydawnictwa. Oprócz Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej "Solar Bones" była nominowana do nagrody Bookera i zdobyła brytyjską nagrodę Goldsmiths Prize.

OG

Na co do kina w czerwcu? "Zimna wojna" z Cannes, "Jurassic Park 5" i miłosna historia Pablo Escobara

Więcej o: