Nie żyje Joanna Kulmowa. "Polska Astrid Lindgren" zmarła w wieku 90 lat

Nie żyje Joanna Kulmowa, poetka, pisarka, dramaturg i tłumaczka. Zmarła w Warszawie w wieku 90 lat.

Joanna Kulmowa zmarła w niedzielę rano w Warszawie. O śmierci poetki poinformowała PAP Magdalena Barcz, przyjaciółka pisarki.

Na prośbę Jana Kulmy chciałabym przekazać smutną informację. Dziś nad ranem w Warszawie zmarła Joanna Kulmowa (informacja pochodzi od sióstr, które opiekowały się Nią w ostatnich dniach) - napisała w wiadomości przesłanej do PAP Magdalena Barcz.

Kim była Joanna Kulmowa?

Joanna Kulmowa była autorką wierszy i bajek dla dzieci. Tworzyła też dla starszych czytelników. W jej twórczości znalazło się kilkanaście zbiorów poezji dla dorosłych i ponad 20 tomików wierszy dla dzieci. W jej dorobku artystycznym  odnajdziemy też prozę, sztuki sceniczne i radiowe, widowiska telewizyjne i libretta operowe.

Joanna Kulmowa nazywana polską Astrid Lindgren

Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Była absolwentką wydziału aktorskiego PWST w Łodzi i wydziału reżyserskiego PWST w Warszawie. Jako pisarka debiutowała w 1945 roku. Była aktorką, asystentką reżysera i reżyserem, między innymi w Teatrze Powszechnym w Łodzi, w teatrach w Koszalinie, Poznaniu i Warszawie. W latach 1962-73 była współzałożycielką i reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W latach 90. Joanna Kulmowa pełniła też funkcję prezesa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wraz z mężem organizowała międzynarodowe spotkania literackie, w tym VI Warszawskie Dni Literatury. Pisarka otrzymała Zloty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a Rada Szczecina nadała jej honorowe obywatelstwo tego miasta. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej oraz artystycznej, 11 listopada 2012 roku pisarka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Poetka otrzymała też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej "Sztuka Młodym" za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Utwory Joanny Kulmowej

Do jej najbardziej znanych zbiorów wierszy należą: "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie", "Jonasz, czyli miara epoki", "Zawiązki" i "Kłamstwo gołębia".

Popularne utwory, które napisała dla dzieci i młodzieży to: "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Zasypianki", "Krześlaki z rozwianą grzywą" oraz "Zagubione światełko". Jej książka "Wio, Leokadio" znalazła się na liście 50. utworów składających się na Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży.