Krystyna Janda w teatrze o seksie. W Polonii powstał teledysk dla uważnego widza [RECENZJA]

Jakub Panek
Krystyna Janda sztuką Kena Davenporta "Mój pierwszy raz" zainaugurowała nowy sezon w swoich teatrach. Zamiast spektaklu - w Teatrze Polonia powstał dość sprawnie wyreżyserowany teledysk.

Krystyna Janda jest nie tylko szefową Fundacji Na Rzecz Kultury, która z powodzeniem zarządza w stolicy dwoma teatrami - Polonią i Och-Teatrem. Jest nie tylko wybitną aktorką, reżyserką i osobowością. Dla widza wybierającego jej teatry jest obietnicą dobrze zainwestowanych pieniędzy i czasu. W sztukę najwyższych lotów, w aktorstwo najwyższej próby i w realizacje poruszające. 

Próba w Teatrze PoloniaPróba w Teatrze Polonia KATARZYNA KURAL-SADOWSKA

"Mój pierwszy raz" Kena Davenporta powstał na bazie wpisów prawdziwych ludzi na prawdziwym portalu randkowym www.myfirsttime.com. To tam można podzielić się opowieściami o swoich inicjacjach seksualnych. Krystyna Janda - jak podkreślała w wywiadach przed premierą - uwierzyła w ten tekst, jego prawdziwość. I w to, że można z tego zrobić spektakl, który doskonale wpisze się w linię programową Polonii. To tam w końcu można oglądać naprawdę niezłe i ważne przedstawienia - niech przykładem będzie sztuka "Matki i synowie", w której Krystyna Janda gra matkę mierzącą się z homoseksualizmem swojego zmarłego syna. To świetny spektakl. 

Kolejny raz będzie lepszy

"Mój pierwszy raz", którego premiera odbyła się 6 września tak bardzo odstaje od pozostałych przedstawień w teatrach Jandy, że nie nazwałbym go spektaklem. To bardzo sprawnie wyreżyserowany teledysk. Mamy doskonale dobraną muzykę grupy Angus & Julia Stone i bardzo trafione wizualizacje od Jajkofilm. Na scenie w dynamicznej choreografii i interpretacjach tekstu bezbłędnie odnalazła się obsada: Natalia Berardinelli, Agnieszka Krukówna, Mirosław Haniszewski, Antoni Pawlicki. Ich krótkie monologi - czyli cytaty z portalu randkowego - uzupełnia piękny taniec dwóch par. 

Ale skoro już napisałem, że powstał piękny teledysk, a nie spektakl - to pora w końcu odpowiedzieć na pytanie - o czym to jest? "Mój pierwszy raz" to miks wielu cytatów ze znanych tego świata o seksie (które są wyświetlane przez prawie cały czas specjalnym projektorem na scenie), uzupełniany krótkimi wypowiedziami aktorów - którzy cytują wpisy z portalu www.myfirsttime.com. Jest trochę od Sasa do Lasa, bo raz mamy o seksie dwóch kobiet, za chwilę dwóch mężczyzn, potem wielu pierwszych razach par heteroseksualnych, a za chwilę fragment o gwałcie. Włączony pod koniec teledysku do zlepku wpisów sławny monolog napisany przez Frankę Rame, włoską pisarkę, poetkę, feministkę, wojowniczkę o wolność i prawa kobiet - rozbija na chwilę szybkie tempo akcji. To ważne słowa, niestety dość niezgrabnie łączą się z opisami pierwszych razów z portalu.

"Mój pierwszy raz" to 90-minutowy teledysk o seksie odmienianym przez różne przypadki. Krystynie Jandzie udało się wyreżyserować bardzo ciekawy projekt, który może trafić do młodych ludzi. Ale czy do wszystkich widzów Polonii?

Pod koniec sztuki z wizualizacji dowiadujemy się, że pierwszy raz nigdy nie jest udany, za to kolejny jest już dużo lepszy. I oby tak też było z "Moim pierwszym razem". Żeby każdy jego kolejny odbiór dawał widzom coraz więcej satysfakcji. 

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Komentarze (8)
'Mój pierwszy raz" w Teatrze Polonia. Janda wyreżyserowała teledysk [RECENZJA]
Zaloguj się
 • Piotr Kaczmarek

  Oceniono 6 razy 4

  ...byłem, widziałem, spektakl to wielkie nieporozumienie!!! chaotyczna forma, niespójny przekaz - jeden wielki bełkot wyrwanych z kontekstu, "Wybranych" wypowiedzi, które naprowadzają widza na oderwany od rzeczywistości tok myślenia, teksty sławnych ludzi płynące po scenie to oderwany od rzeczywistości pseudo filozoficzny monolog z przecinkami, Natalia Berardinelli i Antoni Pawlicki robią co mogą aby "przekaz" utrzymać na w miarę jakimś poziomie, Agnieszka Krukówna i Mirosław Haniszewski to dwa wielkie nieporozumienia!!! Podsumowując - to nie ma co podsumowywać. Nie polecam.

 • grzel500

  0

  Omijać ten spektakl, serio! Na sali 2/3 miejsc była wolna, tak mało chętnych. To był pierwszy znak, że zapowiada się słabo. Dokładnie tak było. Chyba specjalnie zrobili spektakl bez przerwy w środku, bojąc się że większość osób nie wróci na drugą połowę. To jest nieporozumienie, chaos na scenie, historie nieciekawe, aktorzy niewiarygodni, ogląda się to i nie wiadomo po co. Nie rozumiem jak można za aktorem w tle cały czas wyświetlać teksty. Nie wiadomo czy słuchać i oglądać aktora czy czytać teksty. Jedno i drugie słabe. Całość oceniam fatalnie, jedna wielka męczarnia.

 • std7979

  0

  Byłem wczoraj. Jest to najgorsze przedstawienie jakie w życiu widziałem. Nieprawdopodobnie nudne. Cytaty wyjęte z serwisu internetowego, poszatkowane, wygłaszane przez aktorów przez 90 minut bez przerwy. Zero akcji, zero pomysłu łączącego te wątki w całość. Opisy seksualne niezwykle dokładne i dosadne. Ich nagromadzenie zwyczajnie męczy. Przez pierwszy kwadrans jest śmiesznie, potem nudno, a potem czeka się na przerwę. A tej niestety nie ma. Nawet jeśli jesteś wielkim fanem pikantnych żartów, czeka się zawód.

 • Oceniono 2 razy 0

  ja nie bylem nie widzialem ale chetnie zobaczyl bym d@ pe jandy zarzut ze stara jest niedorzeczny to komentarz jakiego pisowskiego downa z mlodziezowki teatr jest ludzi myslacych

 • marykownow

  Oceniono 1 raz -1

  To jest tak słaby scenariusz, że trudno z niego cokolwiek zrobić.

 • xxxyyyzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

  Oceniono 2 razy -2

  Kaziu Pawlak by to skomentował - " niech głupszego od siebie poszuka " i tyle w tym temacie miłego dnia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX