Fani "Wiedźmina" są wściekli. Chodzi o aktorkę, która miałaby zagrać Ciri. "Nawet nie zerknę na pierwszy odcinek"

Producenci "Wiedźmina" ogłosili casting do roli Ciri. Kryteria oburzyły internautów.

Serial "Wiedźmin" to jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości Netflixa. Choć premiera produkcji jest zapowiedziana dopiero na przyszły rok, w sieci już zaczynają pojawiać wiadomości zza kulis.

Zaledwie kilka dni temu ogłoszono, że tytułową rolę zagra Henry Cavill, aktor znany z takich filmów jak "Człowiek ze stali" czy "Liga Sprawiedliwości" oraz serialu "Dynastia Tudorów". O ile ta informacja spotkała się z raczej ciepłym przyjęciem przez fanów, o tyle najnowsze doniesienia z planu wywołały niemałą burzę wśród fanów. 

"Wiedźmin" - kto zagra Ciri?

Chodzi o ogłoszenie castingu do innej kluczowej roli, czyli Ciri. Na oficjalnej stronie internetowej National Youth Theatre pojawiła się informacja o tym, że filmowcy szukają aktorki innej rasy niż biała.

Szukamy 15-16 letniej aktorki BAME, która mogłaby grać 13-14 letnią dziewczynę. Kandydatka nie może mieć więcej, niż 18 lat - można było przeczytać w usuniętym już ogłoszeniu.

Słowo BAME jest skrótem dla "black, Asian and minority ethnic". To angielskie określenie przedstawicieli mniejszości etnicznych. W książkach Sapkowskiego kolor skóry Ciri, podobnie jak większości postaci, nie był sprecyzowany. Z kolei w grze komputerowej była ona bohaterką rasy białej. Do tego też przyzwyczaili się fani sagi, którzy nie kryją oburzenia w komentarzach.

Niby u Sapkowskiego nie ma nic o kolorze skóry, ale Ciri jest wnuczką Lwicy Calanthe - królowej jednego z królestw Północy, więc raczej powinna być biała - pisze jeden z nich.
Netflixowa poprawność. Nawet nie zerknę na pierwszy odcinek.
I koniecznie powinna być transwestytką.

Fani sagi domagają się białej Ciri

Na krytyce się nie skończyło. Niezadowoleni fani "Wiedźmina" utworzyli internetową petycję, w której domagają się, aby o wyborze aktorki do roli Ciri decydowały umiejętności, a nie pochodzenie etniczne. W chwili pisania tego artykułu petycję poparło ponad 18 tysięcy internautów. 

O zamieszaniu wokół obsadzenia roli Ciri dowiedziała producentka serialu, Lauren Schmidt Hissrich. Amerykanka przypomniała, że nie będzie komentować ogłoszeń castingowych.

Czytaliście "Wiedźmina"? Co myślicie o decyzji ekipy serialu?

Więcej o:
Komentarze (83)
Fani "Wiedźmina" są wściekli. Chodzi o aktorkę, która miałaby zagrać Ciri
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 51 razy 45

  <<< W książkach Sapkowskiego kolor skóry Ciri, podobnie jak większości postaci, nie był sprecyzowany. >>>

  Był - w książce jest myszowatą, zielonooką blondynką, która od czasu do czasu się rumieni, a gdy w ostatnim tomie spotyka ją rycerz z wczesnośredniowiecznej Brytanii, nie pada trupem na jej widok. Nie pasuje do żadnej innej rasy poza białą.
  Pzdr

 • antirussia81

  Oceniono 43 razy 37

  Kurczę, gdyby nie te ograniczenia wiekowe, to Serena Williams byłaby jak znalazł.

 • seba.ameba

  Oceniono 22 razy 22

  -Mniejszości etniczne w wiedźminie już są. Elfy, krasnoludy, niziołki... nie muszą dodawać na siłę.

 • kruk1210

  Oceniono 31 razy 21

  To nie jest casting do filmu o Tinie Turner ani Condoleezzie Rice, więc jeśli ktoś podaje kryterium BAME jako główne kryterium castingu, jest rasistą.

 • ziggybum

  Oceniono 26 razy 20

  A jak pisałem że Yennefer będzie pewnie chodzić w burce to mnie to zminusowali i zwyzywali od półgłówków. Tymczasem ludzie wpychający na siłę polityczną i etniczną poprawność wszędzie - to dopiero są półgłówki, ośmieszające idee lewicowe - równości, tolerancji i różnorodności. Biały to nie czarny, mężczyzna to nie kobieta, choćbyście nie wiem jak się zesrali. Jedno nie jest w żaden sposób gorsze od drugiego, ale jest INNE - i lepsze do innych spraw.

 • yankes1968

  Oceniono 18 razy 18

  Wiedzmin (gra) jest wręcz przesiąknięty słowiańskimi klimatami. Muzyka, postacie, krajobrazy, bestiariusz to słowiańszczyzna. I w tej formie odniósł światiwy sukces, więc jestem za zachowaniem oryginalnego klimatu a nie wtykaniem murzynów na siłę, nawet tam gdzie nie pasują.

 • prosze_pozdrowic_brata

  Oceniono 19 razy 15

  Zacząłem oglądać "Troję" na Netflixie (chłam jakich mało) do czasu kiedy Zeus Gromowładny okazał się Afroamerykaninem. Nie zdzierżyłem! Oni są do tego zdolni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX