Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Dzieło uległo zniszczeniu i.. może być dwa razy droższe!

Obraz Banksy'ego uległ samozniszczeniu chwilę po tym, jak został zlicytowany za ok. 1 milion funtów. Teraz eksperci szacują, że może być jeszcze cenniejszy, niż przed zniszczeniem.

5 października w londyńskiej galerii Sotheby's odbyła się licytacja, w tracie której kopia "Dziewczynki z balonikiem" została sprzedana za niebagatelną kwotę miliona funtów, czyli około 5 milionów złotych.

Pocięty obraz Banksy'ego może być teraz dwa razy cenniejszy

Chwilę po ogłoszeniu nabywcy włączył się alarm, a schowany w ramie obrazu mechanizm zaczął ciąć obraz w paski. Sam Banksy wrzucił film z galerii na swój profil na Instagramie.

 

Od początku nie do końca było wiadomo, co zrobić w takiej sytuacji. Ciągle trwają rozmowy z nabywcą obrazu. Jedno jest pewne, dzieło nie pojawi się na aukcji zbyt prędko. "Dziewczynka z balonikiem" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, wręcz ikonicznych dzieł sztuki ostatnich czasów. 

Okazuje się, że po tym kontrowersyjnym performansie artysty wartość obrazu może nawet wzrosnąć. Tak przynajmniej przypuszczają eksperci zajmujący się rynkiem dzieł sztuki. Tego typu wydarzenia nie przechodzą bez echa. Adam Chełstowski, właściciel Agencji Eksperckiej Ad-Arte, tak to tłumaczył portalowi money.pl:

To zawsze kwestia szacunków, ale sądzę, że z chwilą zniszczenia dzieło zyskało na wartości przynajmniej 100 procent, czyli ponad dwa miliony funtów. Trzeba pamiętać, że to wyjątkowe wydarzenie.

To nie pierwszy raz, kiedy Banksy postanowił zabawić się kosztem snobistycznego rynku sztuki. Swego czasu jego grafiki można było kupić na ulicznym straganie za ledwie kilka dolarów. Artysta sam też wyjaśnił, jak doszło do tego, że obraz uległ samozniszczeniu:

Kilka lat temu wbudowałem w obraz niszczarkę, w razie gdyby kiedykolwiek trafił na aukcję.

A potem zacytował także Pabla Picasso:

Pęd do zniszczenia to także pęd twórczy.

Media do tej pory zastanawiają się, czy Banksy był obecny na sławetnej licytacji. Spekulacje co do jego prawdziwej tożsamości trwają od lat. Pomysły są różne  -podejrzewa się, że może to być kolektyw twórców tworzących pod jednym pseudonimem, choć snuto też teorie, że być może Banksy jest tak naprawdę jednym z muzyków z zespołu Massive Attack. 

Więcej o: