Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Dzieło uległo zniszczeniu i.. może być dwa razy droższe!

Obraz Banksy'ego uległ samozniszczeniu chwilę po tym, jak został zlicytowany za ok. 1 milion funtów. Teraz eksperci szacują, że może być jeszcze cenniejszy, niż przed zniszczeniem.

5 października w londyńskiej galerii Sotheby's odbyła się licytacja, w tracie której kopia "Dziewczynki z balonikiem" została sprzedana za niebagatelną kwotę miliona funtów, czyli około 5 milionów złotych.

Pocięty obraz Banksy'ego może być teraz dwa razy cenniejszy

Chwilę po ogłoszeniu nabywcy włączył się alarm, a schowany w ramie obrazu mechanizm zaczął ciąć obraz w paski. Sam Banksy wrzucił film z galerii na swój profil na Instagramie.

 

Od początku nie do końca było wiadomo, co zrobić w takiej sytuacji. Ciągle trwają rozmowy z nabywcą obrazu. Jedno jest pewne, dzieło nie pojawi się na aukcji zbyt prędko. "Dziewczynka z balonikiem" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, wręcz ikonicznych dzieł sztuki ostatnich czasów. 

Okazuje się, że po tym kontrowersyjnym performansie artysty wartość obrazu może nawet wzrosnąć. Tak przynajmniej przypuszczają eksperci zajmujący się rynkiem dzieł sztuki. Tego typu wydarzenia nie przechodzą bez echa. Adam Chełstowski, właściciel Agencji Eksperckiej Ad-Arte, tak to tłumaczył portalowi money.pl:

To zawsze kwestia szacunków, ale sądzę, że z chwilą zniszczenia dzieło zyskało na wartości przynajmniej 100 procent, czyli ponad dwa miliony funtów. Trzeba pamiętać, że to wyjątkowe wydarzenie.

To nie pierwszy raz, kiedy Banksy postanowił zabawić się kosztem snobistycznego rynku sztuki. Swego czasu jego grafiki można było kupić na ulicznym straganie za ledwie kilka dolarów. Artysta sam też wyjaśnił, jak doszło do tego, że obraz uległ samozniszczeniu:

Kilka lat temu wbudowałem w obraz niszczarkę, w razie gdyby kiedykolwiek trafił na aukcję.

A potem zacytował także Pabla Picasso:

Pęd do zniszczenia to także pęd twórczy.

Media do tej pory zastanawiają się, czy Banksy był obecny na sławetnej licytacji. Spekulacje co do jego prawdziwej tożsamości trwają od lat. Pomysły są różne  -podejrzewa się, że może to być kolektyw twórców tworzących pod jednym pseudonimem, choć snuto też teorie, że być może Banksy jest tak naprawdę jednym z muzyków z zespołu Massive Attack. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Zniszczony obraz Banksy'ego może być nawet dwa razy cenniejszy
Zaloguj się
 • jakeww

  Oceniono 6 razy 6

  Gdyby cale pokroił to by było owszem zniszczenie, rozsypałoby się etc, a tak do polowy popaskowane tp tylko ostateczna edycja twórcy

 • jakeww

  Oceniono 4 razy 4

  No pewnie. Już nazywanie tego co się wydarzyło (pasemkowanie połowy dolnej) zniszczeniem było idiotyczne zważywszy że wszystko nadal dobrze przecież widać.

 • minkat

  Oceniono 1 raz 1

  dziela sztuki i w zasadzie wiekszosc rzeczy maja to do siebie, ze sa warte tyle, ile ktos chce za nie zaplacic. jezeli jakis czlowiek majacy zapas zbednej gotowki stwierdzi, ze zaplaci za ten obraz 10 milionow, to bedzie on wart 10 milionow.

 • zz1026

  0

  cis czyje ze ta n iuszczarka ruszy dalej i wtedy bedzie 4 razay wiecej warty
  potem mozna te paski przemielic jeszcze raz i bedzie 8 razy wiecej warty

  ale co tam jak kogos stac wywalac pieniadze na takie cos to spoko

 • cezar85

  0

  nie 'teraz' tylko chwilę po zniszczeniu

  ale znowu google translator zawiódł

 • 1moco2

  Oceniono 2 razy 0

  Obraz nie został zniszczony! Zniszczony by był, jakby w całości wypadł w postaci pasków papieru zostawiając pustą ramę. Dzieło zostało przetworzone do nowej, oryginalnej postaci.

 • aa1000

  Oceniono 1 raz -1

  Ślad prowadzi do pewnego premiera europejskiego [wg geografii] kraju.
  Jest to możliwe, wszak pseudo pasuje jak i wielkopomne dokonania.

 • remislanc

  Oceniono 5 razy -1

  "Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Po zniszczeniu dwa razy droższe?"

  Hej kołeczki. Nie uczyli was w gimnazjum odmiany?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 6 razy -2

  Kupkę na obraz zrobić i obraz będzie wart 3 melony funciaków :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX