Film VR na Pol'and'Rock. Czy to dobry sposób by rozmawiać z młodymi o chorobach psychicznych?

Tematyka problemów psychicznych nadal pozostaje w strefie tabu. Na Pol'and'Rock Festival, modelka Cleo Ćwiek i Fundacja eFkropka, wykorzystując nowe technologie, będą dyskutować z młodymi o tym o czym "się nie rozmawia".
Zobacz wideo

Jak mówią twórcy projektu główną ideą projektu jest pokazanie za pomocą technologii VR, świat osoby chorej psychicznie i tego, jak choroba zmienia sposób patrzenia na świat. W trakcie filmu w każdym momencie możemy się przełączać za pomocą pilota, pomiędzy trybem osoby zdrowej a takiej, która cierpi na różnego rodzaju zaburzenia i zrozumieć epizody psychotyczne i jak wpływają one na codzienne sytuacje życiowe osób chorych.

Kampania społeczna "Można zwariować" na Pol'and'Rock Festival

Za realizację filmu odpowiada Filip Tułak oraz Cinematic VR. Całość projektu została zrealizowana w ramach kampanii społecznej „Można zwariować”, w którą zaangażowana jest modelka Cleo Ćwiek.- Sama choruję na ChaD (choroba afektywna dwubiegunowa). To, co chcemy pokazać, jest bliskie mojemu doświadczeniu epizodu psychotycznego – mówi.
W filmie wystąpili Anna Próchnika i Michał Mikołajczyk, młodzi aktorzy, którzy starali się oddać emocje przeżywane przez osoby dotknięte chorobami psychicznymi.

Jednak twórcą filmu nie chodzi tylko o to, by nauczyć ludzi empatii dla ludzi chorych, ale też, po to, by zachęcić ich do dbania o własne zdrowie psychiczne. W Polsce nadal wielu ludzi nie szuka pomocy u psychologa czy psychiatry, gdy jej potrzebuje i zamierzają to zmienić.

Film pokazywany publiczności za pomocą okularów VR Google, będzie dostępny na stoisku fundacji eFkropka na terenie Akademii Sztuk Przepięknych na Pol’and’Rock, który trwa od 1 do 3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą

 
Więcej o: