Zmarła Ludmiła Łączyńska, legendarna Wisia z powieści radiowej "Matysiakowie"

Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli "Wisi" - Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej Matysiakowie. O śmierci aktorki poinformował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Ludmiła Łączyńska, urodzona w roku 1923 w Lublinie, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, rocznik '52. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy. Słuchaczom Polskiego Rana znana była między innymi z występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie”. Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

Od 1957 roku nieprzerwanie wcielała się w rolę Wisi Matysiakowej. W 2001 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej "Matysiakowie”.

Wisia Matysiakowa

Wisia Matysiakowa to seniorka rodu Matysiaków, żona Stacha Matysiaka. Historia tej postaci jest burzliwa. Radiowa Wisia - według scenariusza - urodziła się w 1938 roku, wychowywała się w Warszawie na Powiślu. Mieszkała najpierw we Wrocławiu, później wróciła do Warszawy, gdzie wyszła za mąż za inżyniera Jerzego Klimowicza. Rozwiodła się z Jerzym, gdy ten ją zdradził. Przypadkiem spotkała Stacha Matysiaka, z którym "nawiązała płomienny romans". Wzięła z nim potajemny ślub (nie zgadzali się na to rodzice Wisi) i zamieszkali przy ul. Dobrej. Miała córeczkę Kasię. Po śmierci teściowej Heleny Matysiakowej przejęła jej rolę w domu przy Dobrej, gdzie toczyła się akcja słynnej radiowej powieści, w której zasłuchiwali się Polacy. 

Na warszawskim powiślu jest nawet Skwer Radiowej Rodziny Matysiaków. 

"Matysiakowie" są w radiu do dziś. Więcej na temat audycji na stronach Polskiego Radia.