Emmy 2019 rozdane. "Gra o tron" z najważniejszą nagrodą, "Fleabag" zaskoczeniem wieczoru

71. rozdanie "telewizyjnych Oscarów" przyniosło niespodzianki. "Gra o tron" po raz ostatni zgarnęła nagrodę Emmy dla najlepszego serialu, ale zdobyła tylko jedno inne wyróżnienie wśród najważniejszych kategorii. Zaskoczeniem okazali się najlepszy aktor i najlepsza aktorka, a w dziedzinie komedii triumfowała nie nowa, ale dopiero zyskująca popularność na świecie produkcja "Fleabag".

Za nami 71. gala rozdania nagród Emmy. W tym roku jury doceniło szeroki wachlarz produkcji i nie skupiło się wyłącznie na wielkich faworytach - jednym z nich była "Gra o tron", która miała szansę na rekordową liczbę wyróżnień, a zgarnęła 12, z czego dziesięć to nagrody techniczne. Kto zgarnął złoto w najważniejszych kategoriach?

"Gra o tron" żegna się w nie najgorszym smaku, choć apetyt był niemały

W tym roku "Gra o tron" mogła się poszczycić aż 32 nominacjami - liczbą absolutnie rekordową, jeśli idzie o jakikolwiek serial w historii. 8. sezon "GoT" wywalczył jednak dwa wyróżnienia w kluczowych kategoriach, ale i dziesięć w kategoriach technicznych, co tak czy inaczej uczyniło serial wielkim zwycięzcą. Choć jury okrzyknęło produkcję najlepszym serialem, "Gra" ustąpiła miejsca przede wszystkim w kategoriach aktorskich - jedynym zwycięzcą z obsady hitu HBO został Peter Dinklage (nagrodzony po raz czwarty jako najlepszy aktor drugoplanowy).

Na scenie przy odbiorze głównej nagrody wieczoru pojawili się twórcy i najbardziej znane z ekranu twarze. David Benioff, scenarzysta, powiedział: - Nie wierzę, że udało nam się to skończyć. Nie wierzę, że to zrobiliśmy. D.B. Weiss oddał z kolei hołd aktorom: - Sprawiacie, że wszystko, co piszemy, staje się lepsze. Kochamy was, a każda minuta pracy z wami była czystą przyjemnością. Weiss podziękował też "najciężej pracującej ekipie w telewizji" i dodał, że "to niesamowite, że są jeszcze żywi".

Zobacz też: "Gra o tron". Aktorzy sami zgłosili swoje kandydatury do Emmy. Tłumaczą, dlaczego to zrobili >>

Emmy 2019. Twórcy i obsada 'Gry o tron' uhonorowani statuetkami dla najlepszego serialu dramatycznego podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej. Emmy 2019. Twórcy i obsada 'Gry o tron' uhonorowani statuetkami dla najlepszego serialu dramatycznego podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej.  Fot. Phil McCarten / AP Photo

Jodie Comer pokonuje Emilię Clarke, Sandrę Oh i Violę Davis

Niemałą niespodzianką było zwycięstwo Jodie Comer w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu obyczajowym. Aktorka brawurowo odegrała Villanelle w serialu "Obsesja Eve", ale faworytką do głównej nagrody była jej koleżanka z planu i odtwórczyni tytułowej roli Eve, Sandra Oh. Z pustymi rękami galę opuściła także Emilia Clarke (Daenerys z "Gry o tron"). Jodie Comer, odbierając Emmy, przeprosiła rodziców za to, że nie zaprosiła ich na galę, bo sądziła, że to "jeszcze nie jej czas". 

2019 Primetime Emmy Awards - Show2019 Primetime Emmy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

"Fleabag" wielkim zwycięzcą w kategoriach komediowych

Kolejnym zaskoczeniem był deszcz nagród dla serialu BBC "Fleabag", którego twórczynią jest Phoebe Waller-Bridge (odpowiedzialna m.in. za "Obsesję Eve"). Waller-Bridge otrzymała tytuł najlepszej aktorki komediowej, wygrywając tym samym z najczęściej typowaną do tego wyróżnienia Julią Louis-Dreyfus z serialu HBO "Figurantka". "Fleabag", na powstanie którego pomysł zrodził się ze stand-upu Waller-Bridge, zgarnął również nagrody dla najlepszego serialu komediowego, za najlepszy scenariusz komediowy i najlepszą reżyserię w serialu komediowym. Najlepszym aktorem komediowym okazał się - tu bez niespodzianek - Bill Hader za kapitalną główną rolę w serialu "Barry".

Zobacz też: Twórcy obsypywanego nagrodami serialu HBO szukali inspiracji u Andrzeja Wajdy. Jeśli nie znacie "Barry'ego", pora to zmienić >>

2019 Primetime Emmy Awards - Show2019 Primetime Emmy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Billy Porter najlepszym aktorem - triumf nad Kitem Haringtonem czy Jasonem Batemanem

Jury przyznało nagrodę dla najlepszego aktora Billy'emu Porterowi za główną rolę w serialu "Pose". Porter w swojej przemowie nie krył wzruszenia i zacytował słynnego afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina: "Wiele lat zabrało mi wymiotowanie całą odrazą, której mnie nauczono do samego siebie, i w którą połowicznie wierzyłem, zanim mogłem chodzić po tej planecie tak, jakbym miał prawo tu być". Aktor, który jest pierwszym Afroamerykaninem i wyoutowanym homoseksualistą z wygraną Emmy dla najlepszego aktora, dodał od siebie: - Ja mam prawo, wy macie prawo, wszyscy mamy do tego prawo. 
Porter pokonał m.in. Kita Haringtona i jego Jona Snowa z "Gry o tron", Boba Odenkirka w roli Saula Goodmana z "Zadzwoń do Saula" i Jasona Batemana z serialu Netfliksa "Ozark".

Emmy 2019. Billy Porter otrzymuje nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym za rolę w 'Pose' podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej. Emmy 2019. Billy Porter otrzymuje nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym za rolę w 'Pose' podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej.  Fot. Phil McCarten / AP Photo

Oto pełna lista zwycięzców:

Najlepszy serial obyczajowy: "Gra o tron"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu obyczajowym: Jodie Comer ("Obsesja Eve")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu obyczajowym: Billy Porter ("Pose")

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu obyczajowym: Julia Garner ("Ozark")

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu obyczajowym: Peter Dinklage ("Gra o tron")

Najlepszy serial limitowany (limited series): "Czarnobyl"

Najlepszy film telewizyjny: "Black Mirror: Bandersnatch"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu limitowanym: Michelle Williams ("Fosse/Verdon")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym (limited series): Jharrell Jerome ("When They See Us")

Najlepszy serial komediowy: "Fleabag"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu komediowym: Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowym: Bill Hader ("Barry")

Najlepszy program reality show: "RuPaul's Drag Race"

Najlepszy talk show: "Last Week Tonight with John Oliver"

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Emmy 2019 rozdane. "Gra o tron" z najważniejszą nagrodą, "Fleabag" zaskoczeniem wieczoru
Zaloguj się
 • kowlaska

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko ktoś kto nie ogladał Fleabag mógł napisać, że nagrody dla tego serialu i dla Phoebe Waller-Bridge były zaskoczeniem

 • wladgad

  Oceniono 1 raz 1

  Co to znaczy wyautowany homoseksualista? Typu chata za wsią, czy co? No, bo w życiu kogoś takiego nie spotkałem.

 • wujek_mirek

  Oceniono 1 raz 1

  O co chodzi z tą Gra o Tron i kom jest wórpcheł?

 • justyna2001

  Oceniono 3 razy 1

  Sami jesteście zaskoczeniem, Fleabag był pewniakiem dla wszystkich

 • janviertrois

  Oceniono 7 razy 1

  My tu gadugadu, ale czy komentujący na tej stronie widzieli już najnowszy dokument Patryka Vegi?
  Tak, to nie film, a raczej dramat polityczny, manifest środowiska filmowego czy po prostu fabularyzowany dokument. Najnowsze dzieło Patryka Vegi, czyli „Polityka”, opisuje tzw. prawdę o polskiej polityce ostatnich kilku lat. Autor skupia się tutaj przede wszystkim na poczynaniach obecnej partii wiodącej. Ukazuje w nim kontrowersyjne relacje i polityczne powiązania, jakie istnieją np. pomiędzy rządem PiS a np. Ojcem Tadeuszem. Można śmiało stwierdzić, że film jest rodzajem medialnej refleksji prawdopodobnie kolejny raz próbującej przekazać widzowi wszystko to, czego nie mówią media wprost, które z racji pewnych standardów zachowania przyzwoitości w medialnej przestrzeni publicznej nie nazywają pewnych zjawisk po imieniu. Akcja filmu cały czas odnosi się do różnych politycznych zdarzeń z udziałem czołowych polityków naszego kraju. Poddani procesom fabularyzacji wiadomi i znani bohaterowie pokazani są wprost, bez żadnego wyszukania i koloryzowania. Jednocześnie w prosty sposób film cały skłania do politycznych refleksji, można go też odebrać jako polityczny protest, skargę, w końcu artystyczną deklarację czy przestrogę. Jest jak średniowieczny fresk namalowany na sklepieniu świątyni, który ma przekazać analfabetom proste wyobrażenie o głównych bohaterach z biblii. Zapewne artyści, w poczuciu obowiązku wobec swoich widzów, z którymi są od dziesięcioleci, i którym przekazują różne treści ważne dla ich codziennego życia, zwracają tym razem uwagę na najbliższe wybory. W naszej najnowszej historii jest to pierwszy taki przypadek od upadku komunizmu. Dotąd artyści zachowywali daleko idącą polityczną bezstronność. Więc co się stało, że powstał nagle taki film? Artyści to osoby o wyjątkowej wrażliwości a jednocześnie posiadający zdolność do wyrażania każdych myśli i emocji, bez obawy i konsekwencji dla siebie i swojego środowiska. Film nie jest filmem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, to też nie kolejny odcinek jakiegoś sitcomu, czy romcomu, a przecież występuje w nim cała plejada naszych najlepszych aktorów. Film nie był też zgłoszony na ostatni konkurs filmowy w Gdyni. Dlaczego? Bo to nie film, a raczej manifest środowiska filmowego. Ktoś powie, że to może czarna komedia, albo jak w przypadku polityków PiS-u, tak samo stwierdzi, że jest bardzo nieudanym filmowym dziełem. Film nie jest żadną komedią ani białą, różową czy czarną, a stanowisko polityków PiS-u w ogóle nie dziwi, ponieważ oni nie rozumieją sztuki. Ta sfera naszego życia przerasta ich możliwości poznawcze. Sztuka to nie świat zero-jedynkowy.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 0

  Niestety ostatni sezon Gry o Tron, nawet nie powąchał pięt pozostałym sezonom, brakowało mi tego czegoś, magii, która nie oderwałaby mnie od ekranu po obejrzeniu całego sezonu, a tak trochę męczyłem się przez 2 tygodnie.

 • itinerant

  Oceniono 8 razy -2

  Z seriali nominowanych do nagrody oglądałem tylko Grę o tron i uważam, że to jest najlepszy serial. Reszta jest słaba, kiepska, fatalna, beznadziejna, błaha do momentu kiedy ich nie obejrzę albo nie przeczytam na Instagramie, że film jest zajebisty (sarkazm pod adresem tych, którzy wyrażają skrajne opinie nie znając rzeczy)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX