Emmy 2019 rozdane. "Gra o tron" z najważniejszą nagrodą, "Fleabag" zaskoczeniem wieczoru

71. rozdanie "telewizyjnych Oscarów" przyniosło niespodzianki. "Gra o tron" po raz ostatni zgarnęła nagrodę Emmy dla najlepszego serialu, ale zdobyła tylko jedno inne wyróżnienie wśród najważniejszych kategorii. Zaskoczeniem okazali się najlepszy aktor i najlepsza aktorka, a w dziedzinie komedii triumfowała nie nowa, ale dopiero zyskująca popularność na świecie produkcja "Fleabag".

Za nami 71. gala rozdania nagród Emmy. W tym roku jury doceniło szeroki wachlarz produkcji i nie skupiło się wyłącznie na wielkich faworytach - jednym z nich była "Gra o tron", która miała szansę na rekordową liczbę wyróżnień, a zgarnęła 12, z czego dziesięć to nagrody techniczne. Kto zgarnął złoto w najważniejszych kategoriach?

"Gra o tron" żegna się w nie najgorszym smaku, choć apetyt był niemały

W tym roku "Gra o tron" mogła się poszczycić aż 32 nominacjami - liczbą absolutnie rekordową, jeśli idzie o jakikolwiek serial w historii. 8. sezon "GoT" wywalczył jednak dwa wyróżnienia w kluczowych kategoriach, ale i dziesięć w kategoriach technicznych, co tak czy inaczej uczyniło serial wielkim zwycięzcą. Choć jury okrzyknęło produkcję najlepszym serialem, "Gra" ustąpiła miejsca przede wszystkim w kategoriach aktorskich - jedynym zwycięzcą z obsady hitu HBO został Peter Dinklage (nagrodzony po raz czwarty jako najlepszy aktor drugoplanowy).

Na scenie przy odbiorze głównej nagrody wieczoru pojawili się twórcy i najbardziej znane z ekranu twarze. David Benioff, scenarzysta, powiedział: - Nie wierzę, że udało nam się to skończyć. Nie wierzę, że to zrobiliśmy. D.B. Weiss oddał z kolei hołd aktorom: - Sprawiacie, że wszystko, co piszemy, staje się lepsze. Kochamy was, a każda minuta pracy z wami była czystą przyjemnością. Weiss podziękował też "najciężej pracującej ekipie w telewizji" i dodał, że "to niesamowite, że są jeszcze żywi".

Zobacz też: "Gra o tron". Aktorzy sami zgłosili swoje kandydatury do Emmy. Tłumaczą, dlaczego to zrobili >>

Emmy 2019. Twórcy i obsada 'Gry o tron' uhonorowani statuetkami dla najlepszego serialu dramatycznego podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej. Emmy 2019. Twórcy i obsada 'Gry o tron' uhonorowani statuetkami dla najlepszego serialu dramatycznego podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej.  Fot. Phil McCarten / AP Photo

Jodie Comer pokonuje Emilię Clarke, Sandrę Oh i Violę Davis

Niemałą niespodzianką było zwycięstwo Jodie Comer w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu obyczajowym. Aktorka brawurowo odegrała Villanelle w serialu "Obsesja Eve", ale faworytką do głównej nagrody była jej koleżanka z planu i odtwórczyni tytułowej roli Eve, Sandra Oh. Z pustymi rękami galę opuściła także Emilia Clarke (Daenerys z "Gry o tron"). Jodie Comer, odbierając Emmy, przeprosiła rodziców za to, że nie zaprosiła ich na galę, bo sądziła, że to "jeszcze nie jej czas". 

2019 Primetime Emmy Awards - Show2019 Primetime Emmy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

"Fleabag" wielkim zwycięzcą w kategoriach komediowych

Kolejnym zaskoczeniem był deszcz nagród dla serialu BBC "Fleabag", którego twórczynią jest Phoebe Waller-Bridge (odpowiedzialna m.in. za "Obsesję Eve"). Waller-Bridge otrzymała tytuł najlepszej aktorki komediowej, wygrywając tym samym z najczęściej typowaną do tego wyróżnienia Julią Louis-Dreyfus z serialu HBO "Figurantka". "Fleabag", na powstanie którego pomysł zrodził się ze stand-upu Waller-Bridge, zgarnął również nagrody dla najlepszego serialu komediowego, za najlepszy scenariusz komediowy i najlepszą reżyserię w serialu komediowym. Najlepszym aktorem komediowym okazał się - tu bez niespodzianek - Bill Hader za kapitalną główną rolę w serialu "Barry".

Zobacz też: Twórcy obsypywanego nagrodami serialu HBO szukali inspiracji u Andrzeja Wajdy. Jeśli nie znacie "Barry'ego", pora to zmienić >>

2019 Primetime Emmy Awards - Show2019 Primetime Emmy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Billy Porter najlepszym aktorem - triumf nad Kitem Haringtonem czy Jasonem Batemanem

Jury przyznało nagrodę dla najlepszego aktora Billy'emu Porterowi za główną rolę w serialu "Pose". Porter w swojej przemowie nie krył wzruszenia i zacytował słynnego afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina: "Wiele lat zabrało mi wymiotowanie całą odrazą, której mnie nauczono do samego siebie, i w którą połowicznie wierzyłem, zanim mogłem chodzić po tej planecie tak, jakbym miał prawo tu być". Aktor, który jest pierwszym Afroamerykaninem i wyoutowanym homoseksualistą z wygraną Emmy dla najlepszego aktora, dodał od siebie: - Ja mam prawo, wy macie prawo, wszyscy mamy do tego prawo. 
Porter pokonał m.in. Kita Haringtona i jego Jona Snowa z "Gry o tron", Boba Odenkirka w roli Saula Goodmana z "Zadzwoń do Saula" i Jasona Batemana z serialu Netfliksa "Ozark".

Emmy 2019.  Billy Porter otrzymuje nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym za rolę w 'Pose' podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej. Emmy 2019. Billy Porter otrzymuje nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym za rolę w 'Pose' podczas 71. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akadeimi Telewizyjnej.  Fot. Phil McCarten / AP Photo

Oto pełna lista zwycięzców:

Najlepszy serial obyczajowy: "Gra o tron"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu obyczajowym: Jodie Comer ("Obsesja Eve")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu obyczajowym: Billy Porter ("Pose")

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu obyczajowym: Julia Garner ("Ozark")

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu obyczajowym: Peter Dinklage ("Gra o tron")

Najlepszy serial limitowany (limited series): "Czarnobyl"

Najlepszy film telewizyjny: "Black Mirror: Bandersnatch"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu limitowanym: Michelle Williams ("Fosse/Verdon")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym (limited series): Jharrell Jerome ("When They See Us")

Najlepszy serial komediowy: "Fleabag"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu komediowym: Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowym: Bill Hader ("Barry")

Najlepszy program reality show: "RuPaul's Drag Race"

Najlepszy talk show: "Last Week Tonight with John Oliver"

Zobacz wideo
Więcej o: