Jane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie

Jane Fonda została aresztowana w trakcie protestu klimatycznego, który miał miejsce przed siedzibą amerykańskiego Kongresu w Waszyngtonie. 81-letniej aktorce wraz z 15 innymi osobami zarzucono branie udziału w nielegalnej demonstracji. Sieć obiegły nagrania z interwencji policji.
Zobacz wideo

Jane Fonda nie może narzekać na brak wigoru. Aktorka od kilkudziesięciu lat angażuje się w rozmaite inicjatywy społeczne i polityczne i nie ma zamiaru przestać. Gwiazda serialu "Grace i Frankie" obecnie skupia się na sprawach związanych z klimatem - z tego powodu 11 października dołączyła do pokojowej demonstracji w Waszyngtonie. Akcja skończyła się aresztowaniem jej uczestników. 

Zobacz też: Leonardo DiCaprio chce ratować "płuca Ziemi". Aktor przekazał pokaźną sumę na walkę z pożarami lasów Amazonii >>

Jane Fonda zabrana przez policję podczas protestu na rzecz klimatu

11 października Jane Fonda zasiliła protest Oil Change International, organizacji walczącej o zmniejszenie użycia paliw kopalnych i ułatwienie powszechnego dostępu do odnawialnych źródeł energii. Demonstracja miała miejsce na schodach waszyngtońskiego Kapitolu. Na miejscu pojawili się policjanci.

 

Portal Variety powołuje się na rzeczniczkę prasową policji w Kapitolu, Evę Malecki, która powiedziała, że demonstracja odbywała się nielegalnie, a wszystkim biorącym w niej udział postawiono zarzuty bezprawnego gromadzenia się i zakłócania porządku publicznego. "New York Times" nadmienia, że Jane Fonda wyszła z aresztu w zamian za zobowiązanie się do stawiennictwa przed sądem.

Jane Fonda: Będę demonstrować przed Kapitolem w każdy piątek

Jane Fonda poprzez uczestnictwo w wydarzeniu zainicjowała akcję "Fire Drill Fridays". Tłumaczy na swojej stronie internetowej, że ma zamiar pojawiać się przed Kapitolem co tydzień:

Będę na Kapitolu w każdy piątek, w deszczu czy w słońcu, zainspirowana niesamowitym ruchem, który stworzyła nasza młodzież. Nie mogę dłużej stać i pozwalać wybranym przez nas urzędnikom ignorować i, co gorsza, wzmacniać gałęzi przemysłu, które niszczą naszą planetę dla zysku.

Fonda w tekście wspomina, że przeprowadziła się do stolicy USA, aby być bliżej wydarzeń i działań związanych z walką o poprawę stanu klimatu naszej planety. Aktorka jest bardzo zdeterminowana - stwierdziła nawet:

Będziemy się angażować w obywatelskie nieposłuszeństwo i trafiać do aresztu choćby w każdy piątek.
Więcej o: