Jane Fonda znów skuta i aresztowana w czasie protestu w Waszyngtonie

Jane Fonda została została zatrzymana już trzeci tydzień z rzędu - podała stacja CNN. Aktorka konsekwentnie uczestniczy w protestach klimatycznych przed budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie.
Zobacz wideo

Policja w USA podała, że przed Kapitolem - za udział w nielegalnej demonstracji - zatrzymano łącznie 32 osoby. Wśród zatrzymanych znaleźli się 81-letnia aktorka Jane Fonda oraz 71-letni aktor Ted Danson. 

- Musimy zachowywać się, jakby nas dom płonął. Bo płonie - mówiła cytowana przez CNN Jane Fonda. Sparafrazowała słowa Grety Thunderberg, nastolatki, która zapoczątkowała piątkowe protesty klimatyczne młodzieży.

Świat obiegło nagranie, jak zabierana przez policję Fonda wykrzykuje podziękowania za nagrodę BAFTA, której nie mogła sama odebrać. - Dziękuję! Czuję się zaszczycona! - krzyczała do kamery, co widać na wideo poniżej:

Jak podaje "The Guardian" aktorka przyznała, że mogą ją aresztować co piątek. Fonda nie zamierza bowiem odpuścić aktywności w sprawach klimatu i - jak mówiła - specjalnie przeprowadziła się do Waszyngtonu, by działać na tym polu. Wyraziła nadzieję, że zainspiruje inne starsze osoby do działania na rzecz klimatu.

W ostatni piątek protesty przed Kapitolem w USA dotyczyły m.in. ochrony oceanów. Akcja pod nazwą "Fire Drill Fridays" ma się odbywać co tydzień. Hasło przewodnie protestu zaplanowanego na 1 listopada to "Kobiety nie mogą czekać".

Więcej o kryzysie klimatycznym piszemy na Gazeta.pl w cyklu "Piątki dla klimatu" >>>

Więcej o: