Polska świętuje odbiór Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Karolina Korwin Piotrowska: Dawno tylu z nas nie ryczało tak szczerze

Olga Tokarczuk już niedługo przywiezie do Polski Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka odebrała wyróżnienie podczas uroczystej gali w Sztokholmie, którą obserwowały dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Na żywo i w sieci wielki dzień świętują ludzie kultury i wierni fani twórczości Tokarczuk.

Po dwóch miesiącach oczekiwania stało się - do rąk Olgi Tokarczuk trafiła Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok. Ceremonia wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów odbyła się w filharmonii Konserthus w Sztokholmie. Transmisję z wydarzenia mogli oglądać telewidzowie i internauci na całym globie. Dołączyli do nich m.in. mieszkańcy Wrocławia, Wałbrzycha i Nowej Rudy, którzy zgromadzili się na miejskich rynkach, by towarzyszyć swojej krajance - Tokarczuk pochodzi z Dolnego Śląska - w tak pięknym i ważnym momencie.

Zobacz też: Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Otrzymała gratulacje po polsku >>

Wręczenie Nobla. Radosny dzień dla Polski. Wśród świętujących m.in. Tusk i Ostaszewska: Historyczny moment!

W internecie mnóstwo było wyrazów uznania dla polskiej noblistki. Jeszcze przed galą z gratulacyjnym wpisem na Twitterze pospieszył Donald Tusk. Ustępujący szef Rady Europejskiej nie krył radości:

W drodze na ceremonię Oldze Tokarczuk towarzyszyła Katarzyna Kolenda-Zaleska, która opublikowała na Instagramie zdjęcie noblistki z podpisem:

[Olga Tokarczuk] gotowa na Nobla. Duma i wzruszenie!
 

Zobacz też: Nobel Literacki 2018. Co dokładnie dostanie Olga Tokarczuk? >>

Również na Instagramie, już po otrzymaniu przez Olgę Tokarczuk pamiątkowego medalu, zareagował Borys Szyc. "Tak bardzo się cieszę Olga. Tak bardzo jestem dumny. To wielki, wzruszający moment. Dziękuję" - opisał zdjęcie noblistki aktor. Miał on okazję zagrać w "Pokocie" Agnieszki Holland, filmie, który jest ekranizacją powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Noblistka była zaangażowana w prace nad scenariuszem tej produkcji.

 

Upust emocjom związanym z wręczeniem literackiego Nobla dała także Karolina Korwin Piotrowska. Dziennikarka napisała:

Dawno tylu z nas nie ryczało tak szczerze, radośnie i gremialnie oraz z dumą przed telewizorami, komputerami, smartfonami, jak dzisiaj, prawda? Piękny moment, dzięki wielkie, Olga!
 

Zobacz też: "Olga, tobie się należy Nobel". Kora przed dwoma laty "zapowiedziała" nagrodę dla Tokarczuk >>

Wzruszyła się też Maja Ostaszewska. Aktorka udostępniła fragment transmisji z rozdania Nagród Nobla i skomentowała przemowę Pera Wastberga - członka Akademii Szwedzkiej, który m.in. podkreślił, że "Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania", a polska literatura "panuje w całej Europie":

Piękna laudacja prof. Per Westberga. Wielka chwila! Historyczny moment. Popłakałam się ze wzruszenia, a Wy?
 

Pod pochwałami dla laudacji Wastberga podpisała się Monika Olejnik, która na Instagramie stwierdziła:

Olga Tokarczuk. Tęskniłam za tak pięknym i ważnym czasem. Bardzo tęskniłam. Dziękuję. Wzruszająca laudacja, którą wygłosił prof. Per Westberg - genialny opis kultury i literatury. To wspaniale, że słowa Olgi Tokarczuk tłumaczone są na wszystkie najpiękniejsze języki świata.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

 
Więcej o:
Komentarze (56)
Polska świętuje odbiór Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Karolina Korwin Piotrowska: Dawno tylu z nas nie ryczało tak szczerze
Zaloguj się
 • darcys44

  Oceniono 25 razy 19

  Dostać Nobla z literatury w kraju w którym Minister Kultury "nie przebrnął" przez żadną książkę laureatki to wyczyn. Gdybyż literacki Nobel był przyznawany w Toruniu to czytałoby się to na kolanach ...

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 19

  "Dawno tylu z nas nie ryczało tak szczerze, radośnie i gremialnie oraz z dumą przed telewizorami, komputerami, smartfonami, jak dzisiaj, prawda?"
  A co dopiero, kiedy doliczy się pisowskich szczujów, które ryczą ze zgoła innych powodów... Również na tym forum zresztą.

 • biesczad1

  Oceniono 23 razy 19

  Uff, nie byłem sam - kamień z serca.;)

 • disneyland_after_dark

  Oceniono 14 razy 10

  tak jak kiedyś Nobel dla Miłosza był początkiem końca komuny, tak teraz Nobel dla Tokarczuk jest początkiem końca PiS-u. jeszcze pięć, no może osie, lat i ten katofaszystwski reżim upadnie...

 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 9

  Dlaczego w tym wolskim PiSdołku tak się nienawidzi ludzi młodych, zdolnych, uśmiechniętych, dobrych?... Dlaczego spadkobiercy targowiczan, szmalowników i palących dzieci w stodołach, nie wstydzą się szczuć nawet w dniu, gdy Polka/POLSKA jest na ustach całego cywilizowanego Świata???...

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 7

  Autobiografia prezesa to literatura jeszcze wyższych lotów. Jemu dać medal. Z kartofla.

 • white_lake

  Oceniono 5 razy 5

  ojejku jej, jaki straszny ból doopy w komentarzach,
  przykro mi, pisiarze i prawaki wszelkiej maści, ale jeszcze duż wody upłynie w klozecie Kaczyńskiego, zanim doczekacie się po swojej stronie intelektualistów czy twórców godnych jakiejkolwiek uwagi... a może nawet nigdy...
  smutna prawda, weźcie to na klatę, jakie są te wasze gwiazdy? Zelnik,Legutko i Ziemkiewicz?
  z czym do gości?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX