Literacki Nobel 2018. Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do Olgi Tokarczuk: Pani pisarstwo jest świadectwem siły języka

W dniu odbioru przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok oficjalny list gratulacyjny do pisarki wystosował Andrzej Duda. Oprócz życzeń sukcesów Prezydent RP w samych superlatywach wyraził się na temat twórczości noblistki.
Zobacz wideo

Wcześniej prezydent Andrzej Duda odniósł się do sukcesu Olgi Tokarczuk jedynie na Twitterze, gdzie w dniu ogłoszenia werdyktu Szwedzkiej Akademii napisał:

Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!

Zobacz też: Oto, co dokładnie powiedziała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej. Cały esej "Czuły narrator" >>

Literacki Nobel 2018. Prezydent gratuluje Oldze Tokarczuk: Ogromnie istotny znak, jak ważna pozostaje sztuka słowa

W oficjalnym liście gratulacyjnym od Andrzeja Dudy, opublikowanym w dniu odbioru przez pisarkę Nagrody Nobla podczas uroczystej gali w Sztokholmie, czytamy m.in.:

Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego. (...) W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie.

Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji

10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla, którą wręczy jej król Szwecji, Karol XVI Gustaw. Szwedzka Akademia w uzasadnieniu napisała, że Tokarczuk honoruje za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Jako jej opus magnum wskazano "Księgi Jakubowe" z 2014 roku.

Fundator, Alfred Nobel, chciał, żeby nagrodą w dziedzinie literatury odznaczano osoby, które stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym". Gala wręczenia odznaczeń co roku odbywa się 10 grudnia dla upamiętnienia rocznicy śmierci Nobla. Każdy laureat oprócz wysokiej nagrody pieniężnej otrzymuje złoty medal i dyplom. 

Zobacz też: Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk odbiera medal, trzymamy kciuki za prawidłowe ukłony

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: