Wcześniej prezydent Andrzej Duda odniósł się do sukcesu Olgi Tokarczuk jedynie na Twitterze, gdzie w dniu ogłoszenia werdyktu Szwedzkiej Akademii napisał:
Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!
Zobacz też: Oto, co dokładnie powiedziała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej. Cały esej "Czuły narrator" >>
W oficjalnym liście gratulacyjnym od Andrzeja Dudy, opublikowanym w dniu odbioru przez pisarkę Nagrody Nobla podczas uroczystej gali w Sztokholmie, czytamy m.in.:
Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego. (...) W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie.
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla, którą wręczy jej król Szwecji, Karol XVI Gustaw. Szwedzka Akademia w uzasadnieniu napisała, że Tokarczuk honoruje za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Jako jej opus magnum wskazano "Księgi Jakubowe" z 2014 roku.
Fundator, Alfred Nobel, chciał, żeby nagrodą w dziedzinie literatury odznaczano osoby, które stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym". Gala wręczenia odznaczeń co roku odbywa się 10 grudnia dla upamiętnienia rocznicy śmierci Nobla. Każdy laureat oprócz wysokiej nagrody pieniężnej otrzymuje złoty medal i dyplom.
Zobacz też: Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk odbiera medal, trzymamy kciuki za prawidłowe ukłony
<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>