Wręczenie Nobla. Pałac Prezydencki oświetlony iluminacją z wizerunkiem Olgi Tokarczuk

Ciąg dalszy gratulacji dla Olgi Tokarczuk od prezydenta Andrzeja Dudy. Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta RP, opublikował na Twitterze zdjęcie Pałacu Prezydenckiego w niecodziennej odsłonie. Budynek został oświetlony wyjątkową iluminacją z okazji wręczenia Tokarczuk Nagrody Nobla.

Podczas gdy Olga Tokarczuk w Sztokholmie odbiera Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, Polska świętuje wielki dzień. Prezydent Andrzej Duda wyjątkowo aktywnie włączył się do celebracji - najpierw wystosował wyczekiwany list gratulacyjny do noblistki, a teraz ciekawie przyozdobił swoją siedzibę.

Literacki Nobel 2018. Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do Olgi Tokarczuk: Pani pisarstwo jest świadectwem siły języka

Prezydent Duda w październiku odniósł się do sukcesu Olgi Tokarczuk jedynie na Twitterze, gdzie w dniu ogłoszenia werdyktu Szwedzkiej Akademii napisał:

Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!

Na oficjalne gratulacje przyszło poczekać nieco dłużej. W opublikowanym 10 grudnia przez Marcina Kędrynę liście Prezydenta RP do Tokarczuk czytamy m.in.:

Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego. (...) W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (143)
Wręczenie Nobla. Pałac Prezydencki oświetlony iluminacją z wizerunkiem Olgi Tokarczuk
Zaloguj się
 • dornjuan

  Oceniono 71 razy 57

  Idą wybory i maliniak zaczyna robić sobie jaja. To dokładnie to samo co Kaczyńskiego "Bracia Rosjanie..." Ja mu nie wierzę za grosz. Spadaj do leśnego ruchadła.

 • just4f

  Oceniono 56 razy 44

  To nie jest żaden gest, tylko wyrafinowana zagrywka pod publiczkę, próba nabicia sobie punktów. Konstytucja panie.

 • gourmant

  Oceniono 47 razy 37

  Tak się biedaczyna poniża. Jednego dnia popiera Piotrowicza. Kilka dni później składa hołd Tokarczuk

 • czarnyminio

  Oceniono 32 razy 26

  Aby wygrać wybory to i z morsami Adrian wykąpie się w Bałtyku 1 stycznia. To wszystko dla Polski.

 • marrob

  Oceniono 31 razy 23

  Adrian postanowił podczepić sie pod Nobla Olgi Tokarczuk. Dlaczego nie jestem zdziwiony działaniami tego małego człowieczka?!

 • ggchmiel

  Oceniono 27 razy 19

  Wzruszyłem się! jeszcze tylko brakuje deklaracji, że Budyń z całym piSSem podzielają wyznawane przez panią Tokarczuk wartości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX