Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Otrzymała gratulacje po polsku. "Pokazuje trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu"

Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok trafiła do rąk Olgi Tokarczuk. Na koniec laudacji dla pisarki prof. Per Wastberg pogratulował jej po polsku słowami: - Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Pani odebrania Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz wideo

- Polska literatura panuje w całej Europie - zaczął Per Wastberg, szwedzki pisarz i członek Akademii Szwedzkiej. - Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat. Polska to skrzyżowanie Europy, być może jego serce. Jej traumatyczna historia... Widzimy ją w prozie Olgi Tokarczuk" - powiedział. 

Zobacz też: Literacki Nobel 2018. Olga Tokarczuk jest autorką wielokrotnie nagradzanych dzieł. Jej książki przetłumaczono na ponad 35 języków >>

Literacki Nobel już w rękach Olgi Tokarczuk. "Jej proza jest pełna idei"

Prof. Wastberg w laudacji na cześć Tokarczuk podkreślił, że noblistka ma niesamowitą wyobraźnię, którą przekłada na prozę i nie boi się przy tym tematów trudnych:

Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Ma niesamowite obserwacje. To razem z jej opętaniem mitologią tworzy niesamowitą prozę. "Bieguni" to wspaniały opis poruszania się między różnymi miejscami, aspektami życia. Wokół różnych biegunów takich jak kobiecość. Jej proza jest pełna idei.

Mówił również, że autorka "Ksiąg Jakubowych", uważanych przez Akademię Szwedzką za jej "opus magnum", "pisze o rzeczach, o których nie pisze nikt inny. O dziwności, o nieznośnej dziwności codzienności". Pod koniec przemówienia pisarz stwierdził, że "widzi, jak Alfred Nobel akceptuje twórczość Tokarczuk", po czym w bardzo sympatycznym geście zwrócił się do niej po polsku:

Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Pani odebrania Literackiej Nagrody Nobla. Duże gratulacje od nas. Proszę o odebranie nagrody z rąk króla Szwecji.

Zobacz też: Szwedzka prasa: Olga Tokarczuk na bankiecie usiądzie przy stole z królem Szwecji >>

Nobel dla Olgi Tokarczuk. Jest medal, dyplom i nagroda pieniężna

Olga Tokarczuk to 15. kobieta, która została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pierwszą pisarką, która dostała nagrodę w tej kategorii była Selma Lagerlöf. Wyróżniono ją w 1909 roku m.in. za "wielki idealizm, żywą wyobraźnię i duchowe postrzeganie widoczne w jej pisarstwie". Przypomnijmy, że Tokarczuk przyznano Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

W związku z wyróżnieniem pisarka dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, co w przeliczeniu daje niemal 3,6 mln złotych. Co ciekawe, polskie Ministerstwo Finansów ma zamiar zwolnić pisarkę z podatku. Projekt uchwały ma dopiero trafić do konsultacji i ma dotyczyć także przyszłych polskich noblistów.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: