Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk dla Vogue.pl: Suknia, w której wystąpiłam, to hołd dla pierwszej literackiej noblistki

Olga Tokarczuk podczas ceremonii wręczenia Nagród Nobla zadała szyku w czarnej sukni projektu Gosi Baczyńskiej. Pisarka zdradziła portalowi Vogue.pl, że projekt ma nie tylko walory estetyczne, ale niesie też ukryte znaczenie. Suknia jest ukłonem w stronę sufrażystek i Selmy Lagerlöf, pierwszej kobiety z Noblem w dziedzinie literatury.
Zobacz wideo

10 grudnia oczy całej Polski były zwrócone na Olgę Tokarczuk, która w Konserthus w Sztokholmie odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka wystąpiła w długiej czarnej sukni z subtelnym, acz efektownym kołnierzem. Jak noblistka zdradziła Michałowi Zaczyńskiemu z Vogue.pl, ten strój to wyraz jej fascynacji "czasem sufrażystek" i jedną z jego bohaterek:

Myślę, że sukienka nawiązuje estetycznie do Selmy Lagerlöf, która dostała tę nagrodę 110 lat przede mną, jako pierwsza kobieta.

Zobacz też: Polska świętuje odbiór Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Karolina Korwin Piotrowska: Dawno tylu z nas nie ryczało tak szczerze >>

Literacki Nobel 2018. Olga Tokarczuk o noblowskiej modzie: Mężczyźni sprytnie się ustawili w takiej sytuacji

Selma Lagerlöf została nagrodzona przez Akademię Szwedzką za "obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie". Sławę przyniosły jej utwory "Gösta Berling", "Jerozolima" i "Pierścień generała", a przede wszystkim książka dla dzieci "Cudowna podróż". Pisarka aktywnie udzielała się w szwedzkim ruchu walki o prawa wyborcze dla kobiet. Zasłynęła z gorącego wspierania Narodowego Związku Walki o Prawa Wyborcze Kobiet (Landsföreningen för kvinnans politiska rösträtt) i przemawiała m.in. na fecie z okazji przyznania paniom prawa do głosowania w maju 1919 roku.

Olga Tokarczuk powiedziała Vogue.pl, że Gosia Baczyńska "bardzo inteligentnie odczytała jej mgliste sugestie" co do estetyki sukni przeznaczonej na uroczystą noblowską galę. Zgodnie z dress code'em pisarka musiała założyć długą suknię wieczorową, co skomentowała następująco:

Mężczyźni sprytnie się ustawili w takiej sytuacji. Obowiązuje ich ścisły protokół stroju, white tie, w którym nie ma miejsca na fantazje. Wszyscy będą mieli takie same fraki. Kobiety mają większą wolność, ale – oczywiście – więcej ryzykują. Ich stroje będą komentowane, oceniane, wartościowane. Tak samo jak to jest w życiu.

Zobacz też: Wręczenie Nobla. Pałac Prezydencki oświetlony iluminacją z wizerunkiem Olgi Tokarczuk >>

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (178)
Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk dla Vogue.pl: Suknia, w której wystąpiłam, to hołd dla pierwszej literackiej noblistki
Zaloguj się
 • kozomuflon

  Oceniono 81 razy 69

  Tu się wszystko zgadza. Aż serce rośnie.
  Gratulacje, Pani Olgo, jesteśmy ogromnie dumni!!!

 • bmarten

  Oceniono 76 razy 60

  Wielkie brawa dla naszej wspaniałej Noblistki! Cała demokratyczna Polska jej gratuluje.

 • biesczad1

  Oceniono 62 razy 50

  Pani Olga składa hołd pierszej kobiecie noblistce, a trolle składają hołd faszyzmowi, rasizmowi, ksenofobii, homofobii i innej zarazie - no ale każdy ma swój świat, swoje wartości...

 • archimedesss

  Oceniono 50 razy 48

  I to są te jasne chwile w naszej historii, też się wzruszyłem btw...

 • tojamarusia

  Oceniono 56 razy 48

  Świetnie się prezentowała! Gratulacje:))

 • piotrusl

  Oceniono 43 razy 41

  No i całkiem fajna z niej babka, nawet bez Nobla...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX