Paszporty Polityki 2019 rozdane. Bartosz Bielenia nagrodzony za rolę w "Bożym Ciele"

Paszport Polityki w kategorii film odebrał Bartosz Bielenia za główną rolę w "Bożym Ciele" Jana Komasy, a nagrodę za muzykę popularną odebrał Błażej Król. Paszporty Polityki 2019 zostały przyznane także w kategoriach: teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i kultura wizualna.

O tym, w czyje ręce trafiły Paszporty Polityki zdecydowała kapituła złożona z przedstawicieli redakcji tygodnika "Polityka". W każdej z siedmiu kategorii nominowanych wskazywało dziesięciu krytyków (każdy z nich typuje po trzech kandydatów). Następnie odbywa się głosowanie. Gala Paszportów Polityki odbyła się już po raz 27.

Paszporty Polityki 2019 - znamy zwycięzców. Film: Bartosz Bielenia za kreację aktorską w filmie "Boże Ciało"

Nagrodę w kategorii "film" odebrał Bartosz Bielenia, który zagrał w "Bożym Ciele" główną rolę. Oprócz niego do Paszportu Polityki nominowany był Mateusz Pacewicz - autor scenariusza nominowanego do Oscara filmu Jana Komasy. O Paszport Polityki w kategorii filmowej walczył także Bartosz Kruhlik za reżyserię i scenariusz filmu "Supernova". 

Zobacz wideo

Członkini jury Anita Piotrowska już po ogłoszeniu nominacji uzasadniała wybór pierwszego z nich tym, że Bartosz Bielenia zasłużył na nominację, bo "gra duszą i ciałem, słowem i spojrzeniem. Tej twarzy się nie zapomina". Bielenia ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Za rolę w "Bożym Ciele" został już doceniony m.in. na festiwalach w Palm Springs i Sztokholmie.

O Mateuszu Pacewiczu Tadeusz Sobolewski mówi: "Napisał scenariusz najgłębiej ewangelicznego polskiego filmu. Nie wierzyliśmy, że może dziś powstać kino oddziałujące terapeutycznie z taką siłą. Jan Komasa ma rację: Mateusz Pacewicz to jedno z największych odkryć polskiego kina trudnych czasów".

Bartosz Kruhlik jest autorem jedenastu krótkich metraży, które łącznie zdobyły blisko 150 nagród i wyróżnień. O jego filmie "Supernova" zrobiło się głośno, gdy wraz z trzema innymi filmami nie dostał się do gdyńskiego konkursu. Na skutek protestów środowiska przywrócono go na listę, po czym wygrał w kategorii najlepszy debiut.

Paszporty Polityki 2019 - literatura: Dominika Słowik za powieść "Zimowla"

Dominika Słowik została nagrodzona Paszportem Polityki za powieść "Zimowla" - thriller z elementami opowieści grozy, który rozgrywa się w latach 80. i 90. Doceniono ją za oryginalne spojrzenie na ten okres - w książce Polska jest "krainą cudów i oczekiwania na cuda", a myślenie magiczne okazuje się zasadą istnienia całego kraju. Przewrotność tej książki polega również na tym, że za zagadkami niekoniecznie kryją się siły nadprzyrodzone. Jedna z bohaterek mówi: "W tym kraju przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość".

W tej kategorii nominowana była także Weronika Murek za książkę "Feinweinblein", która jest zbiorem trzech sztuk teatralnych. Jedna z nich to właśnie rozszerzona wersja tytułowego dramatu, za który autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Na podstawie tej sztuki powstał m.in. spektakl w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Forma dramatu odpowiada skłonności Murek do szybkiego dialogu, groteski i przede wszystkim niesłychanej wyobraźni językowej.

Poetka, artystka wizualna i botaniczka Urszula Zajączkowska była nominowana za zbiór esejów "Patyki, badyle", w których szuka nowych języków opisu relacji człowieka z przyrodą.

Paszporty Polityki 2019 - sztuki wizualne: Weronika Gęsicka

W kategorii "sztuki wizualne" nagrodzono Weronikę Gęsicką - za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno oraz "pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci". Oprócz niej do nagrody nominowani byli także Alex Baczyński-Jenkins za działania choreograficzne na pograniczu tańca i performansu, wokół polityki queerowego pożądania i relacyjności oraz Roman Stańczak - za "Lot", uniwersalne i krytyczne spojrzenie na rzeczywistość.

Paszporty Polityki 2019 - muzyka poważna: Jakub Józef Orliński 

Śpiewak Jan Jakub Orliński zdobył Paszport Polityki za najnowszą płytę "Facce d’amore" i "kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery". W kategorii "muzyka poważna" nominowali byli także dramaturg i librecista Krystian Lada oraz skrzypaczka Martyna Pastuszka.

Paszporty Polityki 2019 - teatr: Weronika Szczawińska - za spektakle "podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje jednocześnie"

Reżyserka, dramaturżka i perfomerka Weronika Szczawińska odebrała Paszport Polityki w kategorii "teatr". Doceniono wyreżyserowane przez nią spektakle "Nigdy więcej wojny” i "Rozmowę o drzewach” z Komuny Warszawa oraz "Po prostu", wystawione w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Mają one formę esejów scenicznych i łączą w sobie elementy teatru, performance’u, tańca i refleksji teoretycznej. O zwycięstwo walczyły także aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab oraz jedna z aktorek w zespole TR Warszawa - Monika Frajczyk.

Paszporty Polityki 2019 - muzyka popularna: Błażej Król 

Laureat Paszportu Polityki Błażej Król został nagrodzony za "dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie", które można znaleźć na jego najnowszej płycie „Nieumiarkowania”. Razem z nim o nagrodę walczył także Piernikowski, który był nominowany za "jasną w przekazie opowieść z oblężonego miasta", czyli płytę "The Best of moje getto". Z kolei Hania Rani była nominowana za solową, przełomową w jej karierze, liryczną i melancholijną płytę "Esja"

Paszporty Polityki 2019 - kultura cyfrowa: Dawid Ciślak (Polyslash) 

Paszport Polityki w kategorii kultura cyfrowa zdobył Dawid Ciślak (Polyslash) za "We. The Revolution", - jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo. Nominowali byli także Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec (Different Tales) za niespieszną, refleksyjną, inspirującą grę dla oczytanych: "Wanderlust: Travel Stories", a także Aleksandra Jarosz za grę "Fantastic Fetus -  głos m.in. przeciw odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim ciele.

Nagrodę specjalną w kategorii Kreator Kultury otrzymała także noblistka Olga Tokarczuk, która osobiście zjawiła się na rozdaniu Paszportów Polityki. Doceniono ją za "siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety".

 

Paszporty Polityki są przyznawane od 1993 roku, ich pomysłodawcą był Zdzisław Pietrasik, wieloletni szef redakcji kulturalnej "Polityki".

Więcej o: