TVP mierzy wysoko. Koszt budowy nowej hali zdjęciowej idzie w górę o 80 milionów

TVP ogłosiła jesienią 2019 roku przetarg na budowę hali zdjęciowej obok głównej siedziby przy Woronicza 17. Jak poinformował portal Wirtualne Media, planowo przedsięwzięcie miało kosztować 23 mln zł, jednak teraz kwota opiewa na ponad 80 mln zł więcej. Do sfinansowania jest budynek z sześcioma kondygnacjami i powierzchnią 21 tys. mkw.
Zobacz wideo

Podczas gdy kontrowersje związane z Telewizją Polską gonią kolejne, TVP rozbudowuje swoje podwoje. Według informacji serwisu Wirtualne Media, w przetargu na wybudowanie nowej hali zdjęciowej przy Woronicza 17, gdzie mieści się siedziba TVP, zgłosiły się cztery firmy. Od ogłoszenia przetargu w październiku znacznie wzrosła cena ambitnego projektu.

Zobacz też: WOŚP złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko pracownikom TVP. Chodzi o "plastusie" z Owsiakiem >>

TVP buduje nową halę zdjęciową za 107 mln zł. Będzie sześć kondygnacji i czerwony dywan dla VIP-ów

W momencie ogłoszenia przetargu w październiku 2019 roku szacowano, że wartość budowy hali "wielokrotnie przekracza kwotę 5,548 mln euro", czyli ok. 23 mln zł. Jak dowiedziała się redakcja Wirtualne Media, TVP bezpośrednio przed otwarciem ofert podała, że ma zamiar wyłożyć na inwestycję 107 mln 420 tys. zł brutto. W postępowaniu zgłosiły się cztery firmy, jednak każda z nich zaproponowała sumy jeszcze wyższe niż ta, o której mówi Telewizja Polska. Wszystkie z kwot przewyższają pułap 200 mln zł. 

Centrum Informacji TVP przy podaniu przetargu do wiadomości publicznej zaprezentowało wizję nowego obiektu:

Budynek nowej hali o powierzchni 21 tys. mkw. będzie się składał z sześciu modułów i będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Zagospodarowanie oraz bryła budynku będzie podzielona na dwie strefy. Część północno-wschodnia pełnić będzie funkcję strefy reprezentacyjnej, dostępnej głównie dla widzów. W północnej części zlokalizowana będzie strefa VIP. Część południowo-zachodnia pełnić będzie rolę dojazdową do magazynów, garaży oraz parkingu podziemnego. Główne wejścia do budynku zaplanowano od strony północnej (strefa VIP) oraz wschodniej. W części zachodniej planowanej inwestycji znajdować się będzie wejście dodatkowe dla aktorów i obsługi technicznej. Na wyższych kondygnacjach zlokalizowane będą garderoby i biura oraz restauracja wraz z tarasem i zielonym dachem do nagrań plenerowych.

hala TVPhala TVP Centrum Informacji TVP

Jacek Kurski podkreślał, że tego rodzaju inwestycja pomoże telewizji publicznej uniknąć "marginalizacji i sprowadzenia do roli pośrednika w emisji kluczowych produkcji":

Realizacja hali zdjęciowej jest decyzją strategiczną, która na wiele lat zapewni Spółce wysoką pozycję na rynku telewizyjnym. Bez tego obiektu, rola telewizji publicznej będzie sukcesywnie marginalizowana i sprowadzana do pośrednika w emisji kluczowych produkcji charakteryzujących się najwyższą rentownością, oglądalnością i uznaniem widzów. Obecnie, takie produkcje są realizowane w obiektach podmiotów zewnętrznych, ponieważ powierzchnie własne, jakimi dysponuje TVP nie spełniają wymogów technicznych. Przedsięwzięcie to zabezpiecza core business TVP na wiele lat.
Więcej o: