Nie żyje Maciej Kosycarz. Najbardziej znany fotograf Gdańska nie skończył jeszcze 56 lat

W warszawskim szpitalu zmarł nad ranem 26 marca Maciej Kosycarz. Był popularnym trójmiejskim fotoreporterem, szefem Agencji Kosycarz Foto Press i synem wybitnego fotoreportera Zbiegniewa Kosycarza. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową, w przyszłym miesiącu skończyłby 56 lat.

Maciej Kosycarz był od lat związany z trójmiejskimi mediami. Fotografował najważniejsze wydarzenia z życia Gdańska i całego Pomorza, wydawał też albumy z cyklu "Niezwykłe zwykłe zdjęcia". Jego ojcem był wybitny fotoreporter Zbigniew Kosycarz - to właśnie jego imię nosił konkurs fotograficzny Gdańsk Press Foto, który Maciej organizował. 

Nie żyje Maciej Kosycarz. Wybitny gdański fotoreporter miał zaledwie 55 lat

Maciej Kosycarz od kilku lat zmagał się nowotworem, którego wykryto w 2017 roku - donosi gdansk.pl. Usunięto wtedy nerkę, jednak kilka miesięcy temu lekarze wykryli kolejną fazę choroby, nowotwór zaatakował trzustkę. Kosycarz zmarł 26 marca nad ranem w warszawskim szpitalu, informuje trojmiasto.pl. 20 kwietnia skończyłby 56 lat.

Maciej Kosycarz w 2006 rokuMaciej Kosycarz w 2006 roku fot. Dominik Sadowski / AG

Maciej Kosycarz urodził się 1964 roku w Gdańsku, jego ojcem był wybitny fotoreporter Zbigniew Kosycarz. Syn przejął po ojcu agencję fotoreporterską Kosycarz Foto Press i pracowicie rozwijał jej działanie przez następne lata. W efekcie była to największa lokalna foto-agencja w Polsce - w jej zasobach znajduje się kilka milionów zdjęć autorstwa Kosycarzy oraz innych trójmiejskich fotografów. W 2009 roku został wybrany "Gdańszczaninem Roku" - z tego tytułu był najbardziej dumny, bo w 1972 roku wygrał go także jego ojciec.

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, pożegnała się z fotografem wpisem na Facebooku:

Żal niewypowiedziany. Zapamiętam go przede wszystkim dzięki jego zdjęciom. To oczywiste!
Byliśmy umówieni na maj, żeby kolejny tramwaj nazwać imieniem jego ojca Zbigniewa Kosycarza. Z wdzięcznością myślę o tym, co Maciej nam gdańszczankom i gdańszczanom zostawił. Kochał Gdańsk! Jesteśmy myślami i sercem z bliskim!

Z fotografem pożegnał się Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc - panowie poznali się jeszcze w czasach szkolnych. Nie ukrywa, że Kosycarz to "Postać w Gdańsku kultowa":

Maciej Kosycarz  wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza - to jeden z najstarszych w Polsce konkursów fotografii prasowej. Jego albumy z cyklu "Zwykłe niezwykłe zdjęcia" poświęcone były Trójmiastu, Kaszubom i Pomorzu - wydano je kilkanaście razy w kilku językach.

Komentarze (19)
Nie żyje Maciej Kosycarz. Najbardziej znany fotograf Gdańska nie skończył jeszcze 56 lat
Zaloguj się
 • steve37

  Oceniono 34 razy 32

  Nieoceniona strata, razem ze swoim Tatą ktory od 1945 uwieczniał zmiany w zniszczonym krajobrazie Gdanska, a potem on sam - były to osoby ktorych wkład i owoce pracy na zawsze pozostaną z Gdanskiem. RIP

 • eurotram

  Oceniono 25 razy 25

  Faktycznie, to jest strata przez "duże S"; Maciej Kosycarz i jego (też śp.) ojciec Zbigniew to historia trójmiejskie fotografii, to dzięki nim głównie możemy się dowiedzieć (lub sobie przypomnieć) jak znane nam miejsca wyglądały we wcześniejszych dekadach. Ile osób ma albumy ze zdjęciami ich autorstwa? Szkoda...

 • 1bonscott

  Oceniono 24 razy 24

  Ojciec Jego to był nadwornym fotografem Gdańska robił zjdęcia miasta od czasu gdy przybył do tego miasta w 1945 roku. To prawdziwa skarbnica histori odbydowy Gdańska po zniszczeniach wojennych

 • archimedesss

  Oceniono 21 razy 21

  Dziękuję za wspaniałe zdjęcia mojego miasta.
  Spoczywaj w Pokoju.

 • w.marszewski_op.pl

  Oceniono 18 razy 18

  Wielka strata dala Rodziny i Trójmiasta
  Kosycarzowie byli wszędzie.
  Nadzwyczaj pracowici kronikarze Trójmiasta

 • ilenka50

  Oceniono 16 razy 16

  Maćku, cholernie będzie Ciebie brak...

 • rezun-one

  Oceniono 15 razy 13

  Maćku, przyjaźniłem się z Twoim tatą, przez myśl mi nigdy nie przeszło że będę musiał żegnać Ciebie. Kondolencje dla rodziny.

 • cleryka

  Oceniono 11 razy 11

  Maćku, nie zaprosisz już nas na kolejną wystawę fotograficzną. Straszny żal i ogromny smutek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX