Grażyna Wolszczak przejmuje siedzibę Teatru IMKA. Rzeczniczka ZHP: Dotychczasowa współpraca z teatrem nie bez znaczenia

Umowa najmu siedziby teatru IMKA, której zarządcą jest Związek Harcerstwa Polskiego, wygasa 30 czerwca. Jak powiedziała Onetowi rzeczniczka prasowa ZHP, podpisał on już nową umowę ze spółką należącą do Grażyny Wolszczak, która będzie obowiązywać od 1 lipca.

W kwietniu Tomasz Karolak wydał oświadczenie, w którym podał, że Fundacja Garnizon Sztuki należąca do Grażyny Wolszczak przygotowywała "wrogie przejęcie" siedziby jego teatru. Z kolei Arek Krzywkowski, menedżer aktorki, w oświadczeniu nadesłanym Gazeta.pl stwierdził, że "to ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca". Według najnowszych informacji Onetu klamka zapadła - od lipca z budynku przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie będzie korzystać spółka Prime Invest.

Zobacz też: Tomasz Karolak o sytuacji ws. siedziby IMKI: "Ja nie chcę być tam, gdzie mnie nie chcą". To jednak jeszcze nie koniec >>

ZHP oddaje IMKĘ w ręce Fundacji Garnizon Sztuki. "Jesteśmy gotowi wziąć udział w ewentualnych uzgodnieniach pomiędzy stronami"

Na Onecie czytamy, że umowa między ZHP a spółką Prime Invest Grażyny Wolszczak oraz Joanny Glińskiej ma obowiązywać od 1 lipca 2020 roku. Jak podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka, "nie bez znaczenia dla decyzji była dotychczasowa dynamika wywiązywania się przez spółkę Teatru IMKA z jej obowiązków".

Zgodnie z tym, co powiedział Gazeta.pl Arek Krzywkowski, ZHP został poinformowany przez Wolszczak i Glińską o zamiarze uhonorowania "wszystkich zobowiązań Teatru IMKA wobec innych zewnętrznych producentów dotyczących ustalonego repertuaru na jesień 2020 roku". Rzeczniczka ZHP zaznaczyła, że Związek "gotowy jest wziąć udział w ewentualnych uzgodnieniach pomiędzy stronami".

Wolszczak i Glińska oświadczyły w rozmowie z Onetem:

Warunki umowy objęte są tajemnicą handlową, w związku z tym nie możemy ujawnić jej postanowień. Nie wykluczamy nikogo i jesteśmy otwarte na każdą ciekawą współpracę i projekt. Gotowość współpracy z Tomaszem Karolakiem komunikowałyśmy na każdym etapie naszych kontaktów.

Spór o teatr IMKA. Karolaka wspierała wiceminister kultury

15 kwietnia Tomasz Karolak w oświadczeniu wyjawił, że z niedowierzaniem przyjął informację o tym, że goszcząca w Teatrze IMKA od 2015 roku Grażyna Wolszczak od kilku miesięcy podejmuje starania o przejęcie siedziby tego teatru. O sprawie on i współpracownicy dowiedzieli się w miesiącu, w którym IMKA obchodzi 10-lecie działalności, a w dodatku wszystkie placówki kulturalne walczą o przetrwanie. Karolak powiedział:

Grażyna Wolszczak, goszcząc na naszej scenie, znała problemy, z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu IMCE dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr IMKA i prowadzona przez Grażynę Wolszczak fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Karolak zarzucił aktorce i założycielce Garnizonu Sztuki to, że posłużyła się "kłamliwym argumentem", podczas negocjacji z zarządcą budynku, twierdząc, "że repertuar Teatru IMKA to de facto jej spektakle. Fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów". Kilka dni temu poparcie dla Tomasza Karolaka wyraziła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w liście do Anny Nowosad, Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego. Napisała:

Założony w 2010 r. Teatr IMKA jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Przygotowuje wartościowe spektakle we współpracy z uznanymi reżyserami i z udziałem wielu znakomitych artystów. W swojej działalności artystycznej uwzględnia zadania edukacyjne, regularnie realizując przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Instytucja jest też beneficjentem Programów Ministra, które w konkursowym trybie dofinansowują wartościowe projekty artystyczne.
Zobacz wideo Zobacz wideo
Więcej o: