Ostry cień mgły, czyli Andrzej Duda i Hot16Challenge. Bralczyk: Oceniam wysoko, to cała reszta psuje efekt

Prezydent Andrzej Duda podjął wyzwanie związane z akcją Hot16challenge i wykonał - prawdopodobnie autorski - rapowy utwór, potocznie nazywany już "Ostry cień mgły". Jego występ komentowali już i artyści, i politycy, i językoznawca Jerzy Bralczyk.

Dziennikarze postanowili spytać o zdanie Jerzego Bralczyka. Profesor został spytany m.in. o najczęściej powtarzający się zwrot piosenki - Andrzej Duda w swoim Hot16challenge mówi o tym, że "nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły".

Andrzej Duda i "ostry cień mgły". Bralczyk: Dosłowność sentymentalno-kiczowata psuje efekt oryginalnej metafory

Wers jest najczęściej interpretowany jako odniesienie do służb medycznych, które walczą z epidemią koronawirusa - to jest właśnie ten ostry cień mgły. Profesor Bralczyk w rozmowie z WP komentuje:

Jeżeli metafora jest jasna i wiadomo, że chodzi o ratowników, to wydaje mi się, że te skojarzenia mogą przemawiać do odbiorcy. Słowa 'mgła', 'cień', 'ostry' są kojarzone z czymś stosunkowo negatywnym, zagrażającym. Nie chcemy być we mgle, bo to oznacza niewiadomą. Nie chcemy być w cieniu, bo to kojarzy się ze zmrokiem, a ten ze śmiercią, z bólem. Wszystkie te słowa - 'ostry', 'cień' i 'mgła' - mają konotacje raczej negatywne i odwołują się do różnych doznań fizycznych.

O ile sam "ostry cień mgły" Bralczyk docenia, chwaląc prezydenta za poetyckość jego utworu, to po zapoznaniu się z fragmentem: "Mocne ręce ratowników, wszyscy razem, chwała im", żartobliwie powiedział: 

To wszystko psuje! Dosłowność sentymentalno-kiczowata psuje efekt oryginalnej metafory. To już trochę za dużo. Tak jak wysoko oceniam te "ostre cienie mgły", to cała reszta psuje efekt. Proszę mi dalej nie cytować, bo popsuje mi pani efekt!

Prezydent rapuje w Hot16Challenge, komentują m.in. Nosowska i Peja

W ciągu kilkunastu godzin film z rapującym prezydentem obejrzało ponad 3 mln widzów, jest w czołówce filmików powiązanych ze zbiórką dla służb medycznych walczących z epidemią COVID-19 w serwisie Się Pomaga. Nie wszystkim jednak występ prezydenta się spodobał. Raper Peja napisał:

Kabaret to był Dudek a nie Duda. Świat stanął na ch... i tańczy sobie breka. Beka.

Katarzyna Nosowska zamieściła serię materiałów wideo, komentujących przede wszystkim zwrot "osty cień mgły". W jednym z nich artystka mówi, że "z ostrym cieniem mgły zaczęło się niewinnie. Najpierw walczyłam z nim dla zabawy, a potem się okazało, że nie jestem w stanie bez tego żyć".

Hot16Challange2. Andrzej Duda dołączył do akcji, Katarzyna Nosowska: O, k***a, przegiąłeś z cieniem mgły >>

To zapewne nie koniec rapowania w wykonaniu polityków. Andrzej Duda do Hot16challenge nominował m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z zasadami, ma 72 godziny na to, by podjąć wyzwanie.

Więcej o:
Komentarze (112)
Ostry cień mgły, czyli Andrzej Duda i Hot16Challenge. Bralczyk: Oceniam wysoko, to cała reszta psuje efekt
Zaloguj się
 • homo.faber74

  Oceniono 73 razy 69

  Mnie się wydaje, że konsultantem przy tworzeniu tekstu był Antoni M.

 • alehaj

  Oceniono 51 razy 47

  Nasz błyskotliwy prezydent nie zrozumiał idei tej akcji, dlatego wziął w niej udział.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 51 razy 45

  "nominował m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z zasadami, ma 72 godziny na to, by podjąć wyzwanie"
  .
  .
  .
  Morawiecki i "zgodnie z zasadami"? Oksymoron.

 • hristoforos

  Oceniono 30 razy 28

  Co te PiS duchy mają z mgłą...
  Smoleńsk-mgła ,
  wirus - mgła ,
  rozum - mgła ....
  Dobrze , że PAD-linożerca nie trzasnął o jaką brzozę
  przy okazji tej DuPo tfurczości .

 • miniorek

  Oceniono 30 razy 28

  Ostry cień mgły nad Polską...oj ostry...

 • q602

  Oceniono 26 razy 22

  Hej, niech ktos odwazny rzuci wyzwanie prezesikowi PiS. Przeboj tysiaclecia gwarantowany...

 • zocha688

  Oceniono 26 razy 22

  Adrian kompromituje siebie i Polskę, przerażające są jego miny w tym niby występie. Wygląda jakby za przeproszeniem siedział na toalecie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX