Grand Press Photo 2020. Zdjęcie Roku zrobił Jacek Szydłowski

Ogłoszono zwycięzcę Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020. Najlepsze zdjęcie zrobił Jacek Szydłowski, który sfotografował lekarkę na dyżurze w namiocie do segregacji pacjentów w czasie koronawirusa.
Zobacz wideo

61 fotografów walczyło w tym roku o nagrody w Grand Press Photo 2020. Jury uznało, że Zdjęcie Roku zrobił Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego" - donosi press.pl. Bohaterką jego czarno-białej fotografii jest lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Fotograf uchwycił ją 23 marca w czasie dyżuru, który pełniła w namiocie do segregowania pacjentów.

Ogłoszono zwycięzcę Grand Press Photo 2020

Fotograf za zdobycie głównej nagrody otrzymał 10 tys. zł. Kiedy odbierał nagrodę, powiedział:

Gdy zrobiłem tę fotografię, czułem, że to jest ta klatka, którą chciałem tego dnia zrobić. Czuje się coś takiego: że już mam fotografię i na dziś mogę spokojnie skończyć pracę.

- To zdjęcie jest obrazem, do którego wszyscy możemy się odnieść i to nas bardzo poruszyło jako jury - uzasadniał wybór Pieter Ten Hoopen, przewodniczący jury. Do konkursu zgłoszono 5,2 tys. zdjęć, w ścisłym finale walczyły już tylko 42 zdjęcia pojedyncze. Prace laureatów można zobaczyć pod tym adresem.

Wydarzenia

Zdjęcie Jacka Szydłowskiego wygrało też w kategorii Wydarzenia - drugie miejsce w tej kategorii zajęło zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

/ Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna // Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna / fot. Jakub Gruca, Agencja Fotograficzna FokusMedia / Grand Press Photo 2020, II miejsce w kat. Wydarzenia

Życie codzienne

W kategorii Życie codzienne wygrała Joanna Mrówka. Sfotografowała zabawę dzieci w Indiach. Chłopiec celuje w stronę dziewczynki zabawkowy pistolet - w tym kraju 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

I miejsce w kat. Życie codzienneI miejsce w kat. Życie codzienne fot. Joanna Mrówka, AGENCJA FORUM / Grand Press Photo 2020

Ludzie

Anna Lewańska z "Gazety Wyborczej" wygrała w kategorii ludzie. Jej zdjęcie przedstawia 90-letnią panią Annę, która jest najstarszą członkinią sekcji pływackiej "Welonki". Wszystkie pływają w czepkach, które uszyły same.

I miejsce w kat. LudzieI miejsce w kat. Ludzie fot. Anna Lewańska, 'Gazeta Wyborcza' / Grand Press Photo 2020

Sport

Aleksandra Szmigiel sfotografowała Clare Cryan podczas zawodów, kiedy czeka na swoją kolej. Patrzyła na skok do wody koleżanki z reprezentacji, Yasmin Harper. Skok i spojrzenie fotografce udało się uchwycić na zdjęciu.

I miejsce w kat. SportI miejsce w kat. Sport fot. Aleksandra Szmigiel, Agencja Reporter / Grand Press Photo 2020

Środowisko

W kategorii Sport jury najbardziej poruszyło to zdjęcie mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego. Sfotografował ich Michał Dyjuk. Ważne, że mecz odbywał się na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

I miejsce w kat. ŚrodowiskoI miejsce w kat. Środowisko fot. Michał Dyjuk, Agencja Forum / Grand Press Photo 2020

Kultura i rozrywka

Dziewczynkę zwiedzającą wystawę "Strajk" w warszawskiej Zachęcie uwiecznił Adam Burakowski, czym zagwarantował sobie zwycięstwo w kategorii Kultura i rozrywka.

I miejsce w kat. KULTURA I ROZRYWKAI miejsce w kat. KULTURA I ROZRYWKA fot. Adam Burakowski, Agencja Reporter / Grand Press Photo 2020

Portret

Tomasz Kaczor dla "Dużego Formatu. Magazynu reporterów 'Gazety Wyborczej'" zrobił zadający w pamięć portret 15-letniej Ewy.

I miejsce w kat. PortretI miejsce w kat. Portret fot. Tomasz Kaczor, dla 'Dużego Formatu'/ Grand Press Photo 2020

To Ormianka, która wybudziła się po ośmiu miesiącach katatonii - wywołał ją syndrom rezygnacji. Na zdjęciu widzimy ją siedzącą na wózku inwalidzkim, za nią stoją jej rodzice. Wszystkim im grozi deportacja do Armenii.Więcej o: