100 rocznica urodzin Jana Pawła II - życiorys papieża

100 rocznicę urodzin Jana Pawła II obchodzimy 18 maja 2020 r. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje z życiorysu papieża Polaka.

Karol Wojtyła: rodzice papieża 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego rodzicami byli: Karola Wojtyła i Emila z Kaczorowskich. Ojciec przyszłego papieża był podoficerem C. K. Armii i kapitanem administracji Wojska Polskiego. Choć z zawodu krawiec, to większość życia spędził służąc w wojsku. Wziął udział w jednej z najsłynniejszych bitew I wojny światowej - pod Gorlicami w maju 1915 roku. Po śmierci żony i starszego syna wraz z Karolem przeniósł się z Wadowic do Krakowa, gdzie zmarł w 1941 roku.

Matka Karola Wojtyły - Emilia - pochodziła z wielodzietnej rodziny rzemieślniczej. Za mąż wyszła w 1906 roku. Oprócz dbania o rodzinę zajmowała się również krawiectwem. Urodziła troje dzieci: Edmunda, Olgę i Karola. Zmarła w 1929 roku w wyniku niewydolności serca i nerek.

11 marca 2020 metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił, że rozpoczęto proces mający na celu beatyfikację rodziców Karola Wojtyły.

Zobacz też: 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - ciekawostki z życia papieża

Karol Wojtyła: dzieciństwo

Przyszły papież był jednym z trojga dzieci małżeństwa Wojtyłów. Karol Wojtyła dzieciństwo spędził w Wadowicach. Tam w 1930 roku rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity. Był dzieckiem zdolnym i bardzo wrażliwym. Już wtedy odznaczała go głęboka wiara - został ministrantem. Jednocześnie udzielał się w Kole Teatralnym. Chłopiec szybko musiał dojrzeć - już w wieku 9 lat stracił ukochaną mamę, a trzy lata później starszego brata. 

Karol Wojtyła: studia

W 1938 roku Lolek, bo tak nazywano przyszłego kapłana w dzieciństwie, ukończył gimnazjum i postanowił kandydować na studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas pierwszego roku, jego ojciec zdecydował o przeprowadzce do Krakowa. Karol Wojtyła czas na studiach maksymalnie wykorzystywał na doskonalenie siebie: uczył się, uczestniczył w zajęciach teatralnych, spotkaniach grupy literackiej, ciągle był aktywny sportowo. Wszystko to zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Wtedy młodzieniec musiał przerwać rok akademicki i rozpocząć pracę fizyczną, m.in. w kamieniołomie. W 1941 po długiej chorobie zmarł ojciec Karola. 

Karol Wojtyła: od wikarego do świętego

W 1942 dość niespodziewanie Karol Wojtyła postanawia rozpocząć studiowanie teologii i w związku z tym wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rozwojowi duchowemu towarzyszył także rozkwit literacki - w tym okresie powstały jego pierwsze zbiory wierszy. Co nastąpiło później?

  • 13 października 1946 roku - został subdiakonem, a tydzień później diakonem;
  • 1 listopada 1946 roku- w Kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza

Końcem roku Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na obecnym Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. W 1948 roku ukończył je uzyskując stopień doktora. Po powrocie do kraju młody ksiądz został oddelegowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici. Rok później trafił do parafii św. Floriana w Krakowie. Przez cały czas był katechetą - zasłynął z doskonałego kontaktu z młodzieżą. W tym czasie rozpoczął także pracę nad rozprawą habilitacyjną. Jednocześnie prowadził wykłady w seminariach diecezjalnych oraz na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  • w lipcu 1958 roku został biskupem pomocniczym Krakowa i jako ten uczestniczył w obradach II soboru watykańskiego;
  • w 1964 roku został metropolitą krakowskim;
  • w 1967 roku został nominowany na kardynała;
  • 16 października 1978 roku został wybrany na papieża - przyjął imię Jana Pawła II; był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem; został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata (Jan Paweł II w chwili wyboru miał 58 lat);
  • 13 maja 1981, podczas audiencji na placu świętego Piotra w Rzymie, doszło do zamachu na jego życie. Papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali A?cę w brzuch oraz rękę. Po sześciogodzinnej operacji Jan Paweł II zaczął wracać do zdrowia, ale nigdy nie wrócił do pełnej sprawności;
  • W 2001 r. będąc w Damaszku Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził meczet. 

Pontyfikat Jana Pawła II trwał nieprzerwanie od 1978 aż do 2005, kiedy 2 kwietnia papież po długiej chorobie zmarł. Przez cały ten czas był bardzo aktywny - odbywał liczne podróże, publikował swoje pisma. 

9 maja 2005 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny papieża - Polaka, zaś 1 maja 2011 roku miała miejsce msza beatyfikacyjna Jana Pawła II.

27 kwietnia 2014 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas uroczystej mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi i włączeni w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Zobacz też: 100 rocznica urodzin Jana Pawła II- obchody

Więcej o: