Holland, Lankosz, Zaorski... Reżyserzy protestują w sprawie Trójki: Sprzeciwiamy się próbom niszczenia niezależności w mediach

- Z rosnącym ubolewaniem obserwujemy postępujące upolitycznienie mediów publicznych w Polsce. Przejawia się ono rażącą manipulacją przekazem faworyzującym konkretnych zleceniodawców politycznych, a szkalującym ich oponentów, wielokrotnym fałszywym i jednostronnym przedstawianiem rzeczywistości - pisze Gildia Reżyserów Polskich w odniesieniu do ostatnich wydarzeń w Trójce.
Zobacz wideo Kevin Costner przez lata trzymał w ukryciu prawdę o plakacie do "Bodyguarda" [Popkultura odc. 37]

"W związku z sytuacją wokół 'Trójki' Polskiego Radia my, niżej wymienione reżyserki i reżyserzy filmowi zrzeszeni w Gildii Reżyserów Polskich pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich prób niszczenia niezależności w mediach publicznych w Polsce" - czytamy w oświadczeniu filmowców.

Reżyserzy o aferze w Trójce: to nie ma nic wspólnego z obiektywizmem czy niezależnością

Członkowie gildii piszą o tym, że z ubolewaniem obserwują postępujące upolitycznienie mediów publicznych w Polsce - zwracają uwagę na manipulację przekazem faworyzującym konkretnych zleceniodawców politycznych, a szkalującym ich oponentów, wielokrotne fałszywe i jednostronne przedstawianie rzeczywistości, usuwanie treści, które próbują przedstawiać inny (krytyczny) punkt widzenia. W oświadczeniu dodają:

Te rażące naruszenia szczególnie w ostatnim czasie zdążyły ułożyć się w bardzo określoną narrację, która nie ma nic wspólnego z obiektywizmem czy niezależnością.

Filmowcy zdecydowali się na przygotowanie pisma w związku z unieważnieniem 1998 notowania listy przebojów w Trójce po ogłoszeniu na antenie, że na pierwszym miejscu znalazł się utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika. Szefowie Polskiego Radia z prezeską Agnieszką Kamińską na czele, przekonują, że piosenka Kazika wcale nie wygrała notowania. Kamińska zapowiedziała zlecenie audytu Listy Przebojów z ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji. Tymczasem, Polskie Radio jest oskarżane o stosowanie cenzury, a z Trójki odeszli m.in. Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Agnieszka Szydłowska.

Radiowa Trójka straciła Marka Niedźwieckiego i Wojciecha Manna. To nie pierwsza fala odejść >>

Odnosząc się bezpośrednio do afery w Trójce, Gildia Reżyserów Polskich pisze:

Sytuacja wokół legendarnej 'Trójki', która przez lata zapracowała sobie na miano kulturowego symbolu, jest kolejnym przykładem obok serii dotkliwych zmian, które spadły na inne media publiczne, w tym telewizje, ale również instytucje kultury, w bardzo podobny sposób dusząc ich niezależność czy wręcz w ogóle prowadząc do zakończenia ich działalności.

W zarządzie Gildii Reżyserów Polskich są: Agnieszka Holland, Andrzej Jakimowski, Joanna Kos-Krauze, Łukasz Ronduda, Andrzej Saramonowicz, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Borys Lankosz, Paweł Maślona i Janusz Zaorski. Wśród członków stowarzyszenia są m.in. Filip Bajon, Jan Komasa, Małgorzata Szumowska, Borys Lankosz, Xawery Żuławski czy Krzysztof Zanussi.

Więcej o: