List poparcia dla upamiętnienia 10 kwietnia podpisał Kazimierz Piotr Staszewski. Kazik: To nie ja

Serwis WPolityce.pl zainicjował akcję składania podpisów pod oświadczeniem, wedle którego "złożenie wieńców na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w dniu 10. rocznicy było wyrazem także i ich bólu". Na liście nazwisk znalazł się też Kazimierz Piotr Staszewski oraz inni członkowie zespołu Kult. W rozmowie z Onetem Kazik zaprzeczył, jakoby to on miał się tam podpisać.
Zobacz wideo

Na stronie WPolityce.pl od wtorku można podpisywać deklarację, która głosi m.in.: "Uznajemy, że artyści mają prawo do swobodnej, nawet bardzo krzywdzącej oceny różnych wydarzeń i faktów. Uważamy jednak, że naszym obowiązkiem jest zaświadczenie przed historią i opinią publiczną, że złożenie wieńców na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w dniu 10. rocznicy było wyrazem także i naszego bólu". Wśród podpisanych są m.in. Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik i posłanka Joanna Lichocka, ale też - co ciekawe - Kazimierz Piotr Staszewski, Piotr Morawiec, Janusz Grudziński i Tomasz Goehs, czyli członkowie zespołu Kult. Muzycy stanowczo dementują, że sami dopisali się do tego grona.

Zobacz też: Czabański o wolności słowa w Polskim Radiu: Proponowałbym, żeby już się tym tematem nie zajmować >>

Członkowie Kultu podpisali deklarację WPolityce.pl? Piotr Morawiec: Nie ma takiej możliwości

Zapytany, czy to jego podpis widnieje na stronie WPolityce.pl, Kazik Staszewski w krótkiej wiadomości do Onetu napisał: "Nie mój. Pewnie ktoś się tak samo nazywa". Piotr Morawiec, gitarzysta Kultu, zapewnił z kolei: - Nie ma takiej możliwości. Niczego takiego nie podpisywałem i w ogóle nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego. Potwierdzam tylko, że sam dowiedziałem się o wszystkim dzisiaj rano, niczego takiego nie podpisywałem, a nawet jakbym miał taką możliwość - to z pewnością bym tego nie zrobił.

Deklaracja stworzona przez WPolityce.pl odnosi się do zamieszania wokół piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", krytycznej wobec kwietniowej wyprawy Jarosława Kaczyńskiego na zamknięty z powodu epidemii koronawirusa Cmentarz Powązkowski. W oświadczeniu, które do tej pory podpisały ponad 2 tys. osób, możemy przeczytać:

Złożenie wieńców na grobach ofiar tragedii smoleńskiej w dniu okrągłej rocznicy było działaniem w najlepiej pojętym interesie publicznym, czego wyjątkowo wymownym podkreśleniem jest fakt uczczenia w ten sposób wszystkich ofiar. Było to działanie wymagające, w tych konkretnych warunkach, determinacji i odwagi, ale jednocześnie całkowicie legalne w świetle obowiązujących wówczas regulacji prawnych. Był to gest, który podkreślał, że środowiska przejęte Rzeczpospolitą nie zapominają o tych, którzy zginęli pełniąc służbę państwową. Nie zapominają także w sytuacjach nadzwyczajnych.

"Twój ból jest lepszy niż mój". Kazik wbił szpilę Kaczyńskiemu

Tekst utworu "Twój ból jest lepszy niż mój" Staszewski w całości poświęcił odwiedzinom Jarosława Kaczyńskiego na grobie matki przy okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Choć na Cmentarz Powązkowski nie było możliwości wstępu z powodu obostrzeń dyktowanych epidemią koronawirusa, Kaczyński wybrał się tam i złożył kwiaty oraz znicze. Kazik śpiewa m.in. że "Cztery lata temu, dziesiątego kwietnia, Marii prosto pod koła córka uciekła", "Józef miał ojca, żonę i syna, i tego się dnia dla nich czas ten zatrzymał", ale w tym roku odwiedzić bliskich i ukoić ból może "tylko on jeden".

 
Więcej o: