Od 6 czerwca otwarte kina i teatry. Wracają koncerty plenerowe, ale pod pewnymi warunkami

Od 6 czerwca będą otwarte kina, teatry, opery - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Będzie można także organizować koncerty plenerowe, na których będzie nie więcej niż 150 uczestników. To zapowiedzi rządu w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.
Zobacz wideo POPkultura - najnowszy odcinek

Od soboty 6 czerwca będzie można iść do kina, teatru czy opery, ale trzeba będzie pamiętać m.in. o zachowaniu odległości dwóch metrów od innych osób i zasłanianiu ust oraz nosa, czyli zachowywaniu ograniczeń sanitarnych. 

Piotr Gliński: Kina otwarte, pojemność widowni do 50 procent

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków - zapowiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To nie jest obowiązek, to możliwość - podkreślił Piotr Gliński, ostateczną decyzję o otwarciu obiektów pozostawiając ich dyrektorom i właścicielom. Dodał jednocześnie, że obowiązują dodatkowe warunki: pojemność widowni może być wykorzystana maksymalnie do 50 procent, zostaje również obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

A co z koncertami czy festiwalami muzycznymi? - Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od 6 czerwca organizowane - poinformował minister Gliński. Ta liczba ma związek z inną decyzją rządu, który przywrócił możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 150 osób, również z zachowaniem odległości.

Tarcza antykryzysowa 4.0 - zniesione limity w kościołach i sklepach

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. zniesienie limitów osób w kościołach oraz sklepach, nadal obowiązuje jednak zachowanie odległości. Od najbliższej soboty nie trzeba też będzie na dworze nosić maseczek ochronnych. - Od 30 maja zmieni się zasada dotycząca noszenia maseczek. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Ale jeżeli osoby idą blisko siebie, to dalej zalecane jest noszenie maseczek. Dotyczy to ulic i miejsc takich jak restauracje. Ale w sklepach, w kościołach czy kinach maseczki wciąż będą obowiązkowe - mówił Morawiecki.

Rząd zmniejsza również m.in. restrykcje dotyczące organizowania wesel i informuje, że ani państwo młodzi, ani ich goście nie będą musieli nosić maseczek podczas imprezy, ale nie może być więcej niż 150 uczestników.

Więcej o: