Otwarcie kin w sobotę. Jakie zasady będą obowiązywać?

Od 6 czerwca właściciele kin mają możliwość ponownego otworzenia ich dla widzów - oczywiście w ramach odpowiedniego reżimu sanitarnego. Wszystko wskazuje jednak na to, że na ponowne uruchomienie wielu placówek trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej.
Zobacz wideo

Od 6 czerwca w całej Polsce na nowo ruszy część kin. Multipleksy takie jak Cinema City, Helios i Multikino póki co wstrzymują się z otwarciem i uzgadniają szczegóły dotyczące m.in. repertuaru oraz dalszych działań. Już w ten weekend będzie można odwiedzać kina studyjne (choć oczywiście nie wszystkie). Na jakich zasadach będą się odbywać seanse?

Zobacz też: Otwierają się kolejne kina samochodowe w Polsce. Warszawa, Kraków i Poznań po pierwszych seansach >>

Otwarcie kin. Obowiązkowe maseczki i odstępy

Na stronie internetowej rządu czytamy, że udział widzów w seansie jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienia przez kino widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Ta zasada nie dotyczy rodziców z dziećmi do 13. r. ż., osób niepełnosprawnych z opiekunami oraz osób zamieszkujących w jednym gospodarstwie domowym. 

Uczestnicy pokazów mają zgodnie z wytycznymi obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do kina oraz zasłonięcia ust i nosa. Pracownicy kin muszą natomiast być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, zaś w przypadku bezpośredniej obsługi (np. kasjerzy) "zaleca się stosowanie przegrody mechanicznej". Na terenie kina będzie możliwość skorzystania z typowych usług gastronomicznych - kupimy zatem popcorn czy nachosy.

Otwarcie kin. Co obejrzymy zamiast premier filmowych?

Pandemia koronawirusa skutecznie zatrzymała premiery filmowe, dlatego na ten moment kina nie mają w repertuarze świeżych tytułów. Zamiast tego w wielu miejscach pokazywane będą filmy, które choćby w tym roku zaskarbiły sobie sympatię widzów. Przykładowo: w Warszawie otwierają się kina Luna i Wisła. W tym drugim widzowie obejrzą m.in. "Judy" Ruperta Goolda, "Oficera i szpiega" Romana Polańskiego oraz "Dżentelmenów" Guya Ritchiego. Z kolei kino Amondo zaoferuje m.in. "Jezioro dzikich gęsi" Yi-nan Diao oraz "Powitanie słońca" Stéphane'a Haskella.

Do niektórych kin powróci też "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Kłamstewko" Lulu Wang czy "Biały, biały dzień" Hlynura Palmassona. 17 czerwca otworzy się wrocławskie Kino Nowe Horyzonty, gdzie będzie można zobaczyć m.in. "Parasite", "Jojo Rabbit", "Nędzników", a także kilka tytułów przedpremierowych. Do dużych premier, takich jak m.in. najnowszy film o Jamesie Bondzie "No Time to Die" czy "Czarna Wdowa" Marvela, musimy uzbroić się w niemało cierpliwości.