"Kartka z Powstania" w wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze takie widowisko historyczne w Polsce

"Kartka z Powstania" to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Teraz można je przeżyć w Zamku Królewskim w Warszawie. "Kartka" opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który przed walką dostał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.
Zobacz wideo

O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu w technologii wirtualnej rzeczywistości. Ta innowacyjna forma stwarza szansę na dotarcie z przekazem historycznym do szerokiego grona odbiorców, także do młodego pokolenia.

 

Zobacz też: Baczyński w nowej odsłonie. Mela Koteluk i Kwadrofonik wydali płytę na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego >>

"Kartka z Powstania" w Zamku Królewskim aż do jesieni

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni "tu i teraz". Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie imersji - wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem specjalnych gogli oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń.

Od 1 sierpnia przez 63 dni codziennie (oprócz poniedziałków) "Kartkę z Powstania" będzie można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jedyny w swoim rodzaju film o Powstaniu Warszawskim. Pokazy odbywają się do 2 października 2020 r. w Sali Trójsłupowej na parterze:

  • wtorek - piątek: 11:30-18:00
  • sobota - niedziela: 10:30-18:00
  • ostatnia projekcja o 17:30.

"Kartka z Powstania" otrzymała m.in.: główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality oraz tegoroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie Kultura Cyfrowa. W filmie wystąpili: Mirosław Haniszewski (kpt. Władysław Sieroszewski "Sabała"), Tomasz Ziętek ("Pestka"), Agata Różycka ("Zosia"), Tomasz Solich ("Hanys"), Zacharjasz Muszyński ("Żwawy"). Za reżyserię i scenariusz odpowiada Tomasz Dobosz, współautorem scenariusza jest Mariusz Laszuk.

Więcej o: