Piotr Metz już od maja znajduje się w centrum medialnej afery wokół Trójki i odwołanego 1998. notowania "Listy Przebojów Trójki". To on pokazał publicznie nocne SMS-y od Tomasza Kowalczewskiego, ówczesnego szefa rozgłośni, który domagał się, "by coś zrobić" z piosenką Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój". Już wtedy Metz zniknął z anteny. Potem wrócił do swoich obowiązków, ale jak się okazuje tymczasowo.
Ostatni raz Piotr Metz poprowadził audycję "Lista Osobista" 3 października - tydzień później pożegnał się ze słuchaczami w mediach społecznościowych. "Dzień dobry. To już. Szkoda. Beatlesowska mantra "The End" sprzed tygodnia okazała się być, jak przystało, ostatnią. Proszę pamiętać na co dzień o jej uniwersalnym przekazie. Do usłyszenia. Ukłony" - napisał na Instagramie 10 października.
Zdecydował się jednak zostać w załodze Polskiego Radia i dalej prowadzi "Nocną Strefę" w Dwójce. Wskazywał na to już post ze zdjęciem trzech płyt i podpisem:
Trójka na ścianie. Wypadałoby zostawić tylko Dwójkę. Trudny wybór.
Ani Metz, ani biuro prasowe PR nie komentują sytuacji. Dziennikarz związany jest z Polskim Radiem od lat 80. Pracował w nim od 1982 do 1990 roku, a później wrócił w 2005 roku. Od 2016 do 2020 był dyrektorem muzycznym Trójki. Podobne stanowisko piastował w Radiu RMF FM od 2001 roku - był jednym z założycieli stacji, pracował także jako redaktor naczelny "Machiny" czy dyrektor artystyczny "Sopot Festival".
Tymczasem najnowsze badania słuchalności mówią, że w okresie od lipca do września udział Programu III Polskiego w czasie słuchania spadł do najniższego poziomu w historii badania Radio Track i wyniósł 3,3 proc.
W październiku ramówka stacji uległa zmianie. Zabrakło w niej m.in. tak kultowych audycji jak "Lista Przebojów", "Zapraszamy do Trójki" i "Lista Osobista". Od wybuchu afery z anteny zniknęli m.in.: in.: Marek Niedźwiecki, Anna Gacek, Agnieszka Szydłowska, Marcin Kydryński, Hirek Wrona czy Piotr Stelmach, Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Rożek, Grażyna Dobroń, Roma Leszczyńska i Ola Budka.
Pojawiły się za to nowe programy i nowi dziennikarze. "Zapraszmy do Trójki" zastąpiła audycja "Pora na Trójkę", którą prowadzą Łukasz "Ciechan" Ciechański, Małgorzata Łukowska i Karolina Pilarczyk, pojawiła się też m.in. audycja "Trójka budzi", w której każdego dnia tygodnia prezentowany jest inny gatunek muzyczny od godziny 4 do 6 rano.