Żółta i czerwona strefa w kulturze. Jakie obostrzenia obowiązują? Co z kinami i teatrami?

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w czwartek kolejne ustalenia rządowego sztabu kryzysowego, wedle których od 17 października wejdą w życie nowe obostrzenia. Co oznaczają dla kultury?

Najnowsze decyzje rządu mają związek z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem. Aby spowolnić rozwój epidemii i odciążyć polską służbę zdrowia, władze krajowe zdecydowały się na zmianę strategii walki z koronawirusem. Jak w najbliższej przyszłości będą funkcjonować kina, teatry, sale koncertowe i kluby muzyczne?

Zobacz wideo Druga fala zakażeń a kolejny lockdown. „Zamknięcie szkół i przejście na pracę zdalną to scenariusz coraz bardziej prawdopodobny”

Strefa żółta. Czy kina i teatry będą działać?

Kina w strefie żółtej nie zostaną zamknięte. W dalszym ciągu otwarte będą także teatry. Z wytycznych Ministerstwa Zdrowia wynika, że kina i teatry mogą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, ale łącznie zajętych może być maksymalnie 25 proc. miejsc. W przypadku obiektów, gdzie nie ma wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans. Obowiązkowe jest także zasłanianie ust i nosa.

W przypadku wydarzeń kulturalnych na obiektach sportowych udostępnia się co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc widzowie muszą zachować  co najmniej 1,5-metrowy dystans. Tak samo jak w przypadku kin i teatrów, widownia może być wypełniona maksymalnie w 25 procentach, a uczestnicy wydarzenia muszą nosić maseczki. 

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni mogą być organizowane, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, istotne jest, aby liczba uczestników takiego wydarzenia nie przekroczyła 100 osób. Organizator musi także zadbać o to, aby utrzymali oni 1,5-metrowy dystans, wyznaczając miejsca znakami poziomymi. Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń, uczestnicy muszą zasłaniać usta i nos. 

Co z wydarzeniami kulturalnymi w strefie czerwonej? 

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej wciąż będą mogły się odbywać. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w przypadku wydarzeń organizowanych w przestrzeniach zamkniętych organizator musi zadbać o to, aby uczestnicy zajmowali co czwarte miejsce, a w przypadku przestrzeni, w której nie ma wyznaczonych miejsc, zachowali 1,5-metrowy dystans. Oczywiście, odwiedzając kino czy teatr w strefie czerwonej, należy nosić maseczkę ochronną.

Warunki organizacji wydarzeń kulturalnych na przestrzeni otwartej w strefie czerwonej są takie same, jak w strefie żółtej. Oznacza to, że w wydarzeniu może brać udział maksymalnie 100 osób, które muszą zachować 1,5-metrowe odstępy i zasłaniać usta i nos.

Więcej o: