Ryszard Ronczewski nie żyje. Aktor był zakażony koronawirusem

W wieku 90 lat zmarł Ryszard Ronczewski, aktor i reżyser teatralny przez wiele lat związany z trójmiejską sceną. Gdański magistrat poinformował, że artysta był zakażony koronawirusem.

Ryszard Ronczewski zmarł w sobotę rano w swoim domu w Sopocie. Gdański magistrat przekazał na swojej stronie, że u aktora cierpiącego na chorobę płuc zdiagnozowano niedawno koronawirusa. 

"Miał 90 lat i wciąż żył aktywnie. W ostatnich tygodniach jako aktor uczestniczył w zdjęciach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego ["W2" - red.]" - czytamy na stronie UM Gdańsk. 

Nie żyje Ryszard Ronczewski. Zagrał m.in. u Aleksandra Forda i Władysława Pasikowskiego

"Panie Ryszardzie, z wdzięcznością i do zobaczenia po lepszej stronie życia... Wybitny polski aktor odszedł dziś rano z powodu COVID-19, a jeszcze niedawno brał udział w zdjęciach do filmu Smarzowskiego" - tak artystę pożegnała w mediach społecznościowych Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska. 

Ronczewski urodził się w 1930 r. w Puszkarni koło Wilna. Lata szkolne i okupacji do 1943 r. spędził we Lwowie, a w 1945 r. przeniósł się do Sopotu. W 1954 r. zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, a później występował m.in. w: Teatrze Nowym w Łodzi, Operetce Warszawskiej i Estradzie Sopockiej. W latach 1974–1979 był reżyserem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie później występował też jako aktor. Od 1984 r. ponownie związał się z Teatrem Wybrzeże.

Ronczewski pełnił też funkcję kierownika artystycznego Estrady Sopockiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Zobacz wideo Czy dalsze wzrosty liczby zakażeń koronawirusem są nieuniknione?

Na ekranie aktora można było zobaczyć w filmach Aleksandra Forda ("Krzyżacy"), Andrzeja Munka ("Zezowate szczęście"), Jerzego Kawalerowicza ("Faraon"), Piotra Szulkina ("Ubu Król") czy Władysława Pasikowskiego ("Pokłosie") 

Siostrą-bliźniaczką Ronczewskiego była zmarła w 2018 r. Alina Afanasjew, scenografka i pisarka.