Marek Niedźwiecki prowadzi "Muzykę Ciszy" w nowej stacji. Polskie Radio chce zastrzec tę nazwę

Polskie Radio wystąpiło o opatentowanie nazwy "Muzyka Ciszy". Tak nazywała się seria audycji i płyt, które Marek Niedźwiecki tworzył przez lata pracy w Trójce. Po głośnym odejściu ze stacji program o tej samej nazwie poprowadzi w Radiu 357.

Marek Niedźwiecki przez 35 lat pracy w radiowej Trójce na jej antenie prowadził nie tylko audycje takie jak "Zapraszamy do Trójki", "Lista Przebojów Trójki", "Top Wszech Czasów Trójki" czy "Polski Top Wszech Czasów". W dni takie jak Wielki Piątek czy Święto Zmarłych prezentował słuchaczom format "Muzyka Ciszy" - pod tym hasłem zostały wydane także jego autorskie składanki.

Zobacz wideo Słuchacz Trójki na antenie radia: Niech maski noszą ludzie, którzy stracili twarz

Polskie Radio chce zastrzec nazwę "Muzyka Ciszy"

Marek Niedźwiecki odszedł z Trójki po tym, jak szefostwo stacji unieważniło 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki, które wygrała krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój". Dziennikarza oskarżono o fałszowanie wyników głosowania słuchaczy. Po kilku miesiącach przerwy Niedźwiecki ogłosił, że dołącza do ekipy Radia 357. Kiedy ogłoszono ramówkę nowej stacji, okazało się, że w soboty będzie prowadził swoją "Muzykę Ciszy".

>>> Marek Niedźwiecki wraca na antenę. 1 listopada poprowadzi swoją legendarną audycję <<<

Tymczasem okazało się, że Radio Polskie wystąpiło do Urzędu Patentowego RP o opatentowanie słownego znaku "Muzyka Ciszy" - donosi press.pl. RP nie wyjaśniło, dlaczego to uczyniło. Niemniej to nazwa autorskiego formatu dziennikarza, który ze stacją już nie współpracuje. Trudno sobie wyobrazić, kto byłby w stanie przejąć sygnowaną przez legendarnego dziennikarza audycję.

Trójka z najniższym wynikiem słuchalności w historii

Od wybuchu afery w Trójce, w stacji trwa ciągła fala kolejnych odejść i zwolnień. Nowe szefostwo stacji po tym jak zwolniono Kubę Strzyczkowskiego, zaproponowało słuchaczom nową ramówkę i nowych prowadzących - niemniej żaden z tych zabiegów nie odwróciło trendu spadkowego słuchalności stacji. Z miesiąca na miesiąc wynik Trójki staje się coraz niższy - jak wskazują badania Radio Track, w okresie od sierpnia do października III Program Polskiego Radia miał tylko 2,9 proc. słuchaczy w grupie wiekowej od 15 do 77. roku życia, co jest spadkiem o 1,8 pkt. procentowego w porównaniu do badania za poprzedni okres i daje stacji ósmą lokatę.

>>> Ernest Zozuń zwolniony dyscyplinarnie. To on krytykował szefów Trójki przed senacką komisją<<<

Rok temu Trójki słuchało 4,6 proc., ale już poprzedni wynik był poniżej 4 proc. - i był najgorszym w ponad pięćdziesięcioletniej historii. Był też ponad dwukrotnie gorszym rezultatem niż choćby ten z przełomu 2010-2011, gdy PR3 osiągnął 8,8 proc. udziału w rynku. Dla porównania, najchętniej słuchana stacja, którą jest RMF FM, w ostatnich miesiącach może pochwalić się wynikiem 29,4 proc. - donoszą Wirtualne Media. 

Więcej o: