Polski dziennikarz, pisarz i tłumacz Stanisław Tekieli urodził się 18 września 1965 roku w Warszawie, Studiował orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, której nigdy nie ukończył. Zamiast skończyć dyplom, wyjechał do Pekinu. O jego śmierci jako pierwszy poinformował w mediach społecznościowych wieloletni przyjaciel, Michał Cichy. Nie jest znana oficjalna przyczyna zgonu.
Na początku lat 90. Tekieli wyjechał do Jugosławii, gdzie pracował jako korespondent wojenny dla "Gazety Wyborczej". Tak Michał Cichy opisuje początki kariery swojego zmarłego przyjaciela:
Był rok 1991. Staś miał 26 lat, zaliczone cztery z pięciu lat sinologii, spędził niedawno rok w Pekinie. Jesienią '91 pojechał do Jugosławii, w której właśnie zaczynała się wojna. Redagowałem korespondencje wielu reporterów wojennych, ale Staszek się spośród nich wyróżniał. Spojrzeniem na to, co wojna robi z życiem zwyczajnych ludzi. Okiem do detalu. Literackim językiem. I jakby buddyjskim zrównoważeniem, dystansem, z którym opisywał tę wojnę, jakby była czymś zwyczajnym w historii ludzkości.
Stanisław Tekieli pisał także książki i opowiadania, które publikował na łamach "brulionu", "Lampy" i "Iskry Bożej". Jest autorem takich powieści jak "Burdubasta albo Skapcaniały osioł, czyli Łacina dla snobów", "Burdubasta Bis", "Historie z dziupli", "Klątwa Rabina i inne warszawskie mity", "Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity".
"Byłem Staszka opowiadaniami zachwycony. Jego wyobraźnią, panowaniem nad stylem. Ale rok 2004 nie był łaskawy dla surrealizmu i wydawca ciągle ma paczki z 200 niesprzedanymi egzemplarzami książki Staszka. Być może będzie je można nabyć jako cegiełki na jakiś dobry cel" - pisze w pożegnalnym wpisie Cichy.
"Żegnamy naszego Autora, Stanisław Tekieli. Staś był pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, poliglotą, a także niezwykle błyskotliwym człowiekiem. I naszym Przyjacielem. Przeglądamy dziś Jego książki i gorąco je polecamy. Czytajcie Stasia, bo warto, to intelektualna przygoda!" - czytamy we wpisie na stronie Poradnia K Wydawnictwo.
Od 2001 do 2003 roku Stanisław Tekieli współpracował z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, dla tej instytucji zbierał zeznania polskich świadków Zagłady Żydów. Pracował jako analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, prowadził również wspólne projekty z Batelle Memorial Institute of Technology w Columbus. Jako zapalony varsavianista ukończył także kurs przewodników po stolicy: "Klątwa Rabina i inne warszawskie mity" to jego ostatnia wydana książka.