Polskie Radio chce zastrzec "Muzykę Ciszy". Marek Niedźwiecki: Poradzę sobie bez tego

Polskie Radio wystąpiło do urzędu patentowego o zastrzeżenie nazwy "Muzyka Ciszy" - audycję o tym tytule okazjonalnie prowadził na antenie Trójki Marek Niedźwiecki, ten sam format pojawił się też w ramówce nowego Radia 357. Dziennikarz odniósł się do tej sprawy.

Słuchacze Radia 357 po raz pierwszy "Muzyki Ciszy" mogli posłuchać 1 listopada od godziny 19 do 21. I według danych podanych przez Wirtualne Media, Marek Niedźwiecki przyciągnął wtedy 40 tysięcy osób przed odbiorniki. W międzyczasie okazało się, że Radio Polskie chce nazwę autorskiej audycji zastrzec w urzędzie patentowym. PR nie wyjaśniło powodu tej decyzji i nie ujawniło, czy chce zastrzec też nazwy innych audycji, które prowadzili byli już pracownicy Trójki. Wcześniej m.in. Wojciech Waglewski i Bartosz "Fisz" Waglewski po odejściu z III Programu Radia Polskiego zmienili nazwę swojej audycji z "Magiel Wagli" na "Wagle", której słuchać można w RNŚ.

Zobacz wideo Gdy Niedźwiecki zaczynał, uważano, że jest... za stary

Niedźwiecki: Poradzę sobie bez tego

"Muzyka Ciszy" na antenie radiowej Trójki pojawiała się sporadycznie, głównie w dni takie jak Święto Zmarłych czy Wielki Piątek. Ukazała się także seria sześciu płyt sygnowanych nazwą "Marek Niedźwiecki - Muzyka Ciszy". O kroki podjęte przez Polskie Radio dziennikarz został zapytany przez Wirtualne Media. Odpowiedział zdawkowo:

Nie jestem zainteresowany rozmową o Polskim Radiu ani o tym, że zamierzają coś sobie zastrzec. Poradzę sobie bez tego.

Tymczasem w ostatnim wpisie na blogu Marka Niedźwieckiego z 21 listopada czytamy "Zimna noc. Zawsze wtedy dobrze się śpi... Nie teraz. Przyszły inne czasy. Sen słaby, ale sny ładne. O nowym radiu. Za tydzień od 10 do 12 w Radiu 357 przed premierą zagram "Zakamarki". Oczywiście muzyczne. Już dziś zapraszam. Sobota, godzina 10...". Audycji będzie można posłuchać w Open FM.

Radio 357 powstało z inicjatywy byłych dziennikarzy radiowej Trójki, którzy nie zdecydowali się dołączyć do zespołu Radia Nowy Świat. Ma funkcjonować jako spółka komandytowa ze spółką z.o.o., a właścicielami tej pierwszej są m.in. właśnie Marek Niedźwiecki i Kuba Strzyczkowski. Rozgłośnia ma być zarządzana w sposób partnerski, co oznacza, że nie będzie stanowiska redaktora naczelnego. Struktura za to przewiduje zarząd składający się ze spółdzielni dziennikarskiej i zarządzającej spółki z.o.o.

>>> Radio 357 - z jaką strukturą? "Nie ma jednowładztwa". Ani redaktora naczelnego<<<

Tymczasem Trójka ma coraz niższą słuchalność - jak wskazują badania Radio Track, w okresie od sierpnia do października III Program Polskiego Radia miał tylko 2,9 proc. słuchaczy w grupie wiekowej od 15 do 77. roku życia, co stanowi najniższy wynik w historii badania.

Więcej o: