Mariusz Szczygieł broni Krystyny Jandy. "Sądziłem, że takich prowokacji po upadku komuny nie doczekam"

Nie milkną kontrowersje wokół grupy ludzi kultury, którzy zostali zaszczepieni poza kolejnością przeciwko COVID-19. Pierwszą ze znanych osób, które ujawniły, że znalazły się w tej grupie, była Krystyna Janda. W obronie aktorki stanął m.in. Mariusz Szczygieł - pisarz stwierdził na Instagramie, że reakcja na szczepionkową akcję to "bolszewizm w czystej postaci". Dawid Ogrodnik zwrócił się natomiast do premiera Mateusza Morawieckiego.

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w czwartek, że otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych 450 dodatkowych dawek szczepień, które musiały być wykorzystane do końca roku. "Z puli dodatkowych dawek zaszczepionych zostało 300 pracowników szpitali WUM oraz grupa 150 osób obejmująca rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym znane postaci kultury i sztuki (18 osób), które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień" - podano. Wśród osób, które przyjęły preparat, znaleźli się: Leszek Miller, Magda Umer, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Krystyna Janda i - według ustaleń Polsat News - Krzysztof Materna. Na krytykę skierowaną w ich stronę odpowiedzieli m.in. Mariusz Szczygieł i Dawid Ogrodnik.

Maria SewerynMaria Seweryn tłumaczy się z przyjęcia szczepionki. "Może popełniłam błąd"

Zobacz wideo ooDlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Mariusz Szczygieł: Uczulam komentatorów-hejterów na machinę propagandową

"Najpierw proponuje się znanym i szanowanym osobom, żeby były swego rodzaju 'królikami doświadczalnymi' - zaszczepiły się na COVID i propagowały idee szczepień jako ci, którym nic się po szczepionce nie stało, a potem szczuje na nie. Sądziłem, że takich prowokacji po upadku komuny nie doczekam. Bolszewizm w czystej postaci" - napisał na Instagramie Mariusz Szczygieł. W swoim wpisie wypunktował sobotnie wydanie "Wiadomości" TVP, gdzie pojawił się materiał poświęcony Jandzie i dotacji pomocowej, którą otrzymał prowadzony przez nią teatr. "Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta władza razem z podległą sobie machiną propagandową jest w stanie dokonać prowokacji na każdym z nas. Uczulam na to komentatorów-hejterów na profilu aktorki" - dodał Szczygieł.

 

Z kolei Dawid Ogrodnik odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z PAP powiedział, że informacje o osobach szczepiących się bez kolejki to "prawdziwy skandal". - Nie ma żadnego uzasadnienia dla łamania zasad. Każda dawka szczepionki przekazana z naruszeniem harmonogramu to dawka, której może zabraknąć osobom najbardziej potrzebującym - oświadczył premier i nadmienił, że "osoby publiczne, które postanowiły wykorzystać swoją pozycję do uzyskania szczepionki poza kolejnością, nie tylko kompromitują siebie, ale szkodzą Narodowemu Programowi Szczepień". 

Rząd Mateusza Morawieckiego zaproponował podział unijnych pieniędzy na województwa. Samorządowcy, którzy dostali najmniej alarmują, że nie znają kryteriów.Premier o osobach zaszczepionych poza kolejnością: To prawdziwy skandal

"Panie hipokryto, proszę się zastanowić, z ilu przywilejów korzysta Pan na co dzień, od przywiezienia dupy z pracy i do pracy, darmowych hotelach, niepłaceniu mandatów i ciągle zasłanianie się immunitetem poselskim" - zwrócił się do premiera Dawid Ogrodnik. "(...) Najpierw namawiacie moich znajomych do wzięcia udziału w akcji promocyjnej, bo są znani i szanowani, którzy są w grupie ryzyka i również mają prawo bać się o swoje zdrowie, a następnie używacie tego jak haniebny argument przeciw, mówiąc o lepszych i gorszych Polakach! Witamy w komunie 2021 roku! Premierzy wielu krajów szczepią się poza kolejnością właśnie w akcji promocji szczepień, więc jedyni, którzy szkodzą Narodowemu Programowi Szczepień, jest Pan i Pana partia!" - stwierdził aktor.

 

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: