Patrycja Macjon odeszła z Radia Nowy Świat. Była założycielką 'Ratujmy Trójkę'

Po niespełna pół roku od założenia Radia Nowy Świat Patrycja Macjon postanowiła rozstać się z rozgłośnią, do której powstania się przyczyniła. Była także akcjonariuszką stacji, założycielką fanpejdża "Ratujmy Trójkę" i należała do zarządu radia.

Patrycja Macjon odeszła ze współtworzonego przez siebie Radia Nowy Świat. Poinformowała o tym w specjalnym nagraniu z pożegnaniem i podziękowaniami dla patronów stacji. Nie chce podawać konkretnej przyczyny swojej decyzji, podkreśla też, że nie chce tego komentować. Jest kolejną po Piotrze Jedlińskim osobą z zarządu, która zdecydowała się rozstać ze stacją.

Zobacz wideo Którzy artyści uniknęli cenzury, a którzy spotkali się z jej nadgorliwością?

Patrycja Macjon odeszła z Radia Nowy Świat

Patrycja Macjon założyła przed pięcioma laty profil "Ratujmy Trójkę". Wokół strony powstała zaangażowana społeczność, która ostatecznie doprowadziła do powstania Radia Nowy Świat. Do zarządu RNŚ Macjon została wcielona po rezygnacji Piotra Jedlińskiego w sierpniu, z funkcji tej jednak zrezygnowała jeszcze w listopadzie. Jak podkreśla w pożegnalnym filmie:

Z potrzeby serca powstało Radio Nowy Świat. Nie tak ważne jest, kto zasiada na stanowisku prezesa, dyrektora. Ważne, by te osoby potrafiły ze sobą współpracować, by potrafiły współpracować z państwem. Udało nam się wspólnie zbudować fantastyczne radio. Podjęłam decyzję o odejściu z RNŚ. To jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu.

Podkreśla też, że bardzo długo odkładała w czasie decyzję o odejściu, licząc na to, że stanie się coś, co sprawi, że będzie mogła zmienić zdanie. Odpowiedzialna była za prowadzenie mediów społecznościowych i kontakt z patronami, dzięki którym możliwe było finansowanie działalności radia. Jej odejście skomentował Piotr Jedliński. Napisał:

Pewnego dnia spotkały się dwie osoby, które miały marzenie. Zrealizowały je. Namówiły dziennikarzy. Namówiły słuchaczy do sfinansowania tego marzenia. Dziś nie ma już tych osób w radiu.

Pod jego postem słuchacze komentują: "W RNŚ jest tylko jeden problem, za to nierozwiązywalny. Nazywa się Magda Jethon. Ta dam..! Kurtyna", "Dziękuję Państwu bardzo za czas od kwietnia. Dziękuję, że zaraziliście mnie swoim Marzeniem i poszłam za Wami w ciemno. Dzisiaj coś pękło", "Dziękuję za wszystko, co zrobiliście Państwo dla RNŚ. Nie umiem tego nazwać, nie znam faktów... Mogę na to spojrzeć swoimi oczyma. Jeśli zostawia się swoje marzenia, swój projekt to tylko wtedy, gdy rzeczywistość odstaje od marzeń. Okoliczności, lub ktoś nie pozwala na ich realizację. Nie mnie oceniać, czy to wina ludzi, czy okoliczności. Przykre".

Obecnie w zarządzie radia pozostaje Anna Krakowska. Radio Nowy Świat nadaje od 10 lipca 2020 roku, a regularne wsparcie finansowe deklaruje 31,4 tys. osób na serwisie Patronite.pl, co przekłada się na 685 tys. miesięcznych wpłat. Od założenia rekordowej zbiórki zespół RNŚ uzbierał łącznie 6,2 mln zł. W zespole redakcyjnym znajdują się m.in. Wojciech Mann, Maciej Orłoś, Jan Młynarski czy Marcin Kydryński. 

Więcej o: