Rząd wystartował ze spotami promującymi szczepienia. Bez Krystyny Jandy, za to z Cezarym Pazurą

Cezary Pazura jako ambasador kampanii #SzczepimySię nagrał spot promujący szczepienie się. Poza nim biorą w niej udział politycy tacy jak premier Mateusz Morawiecki, rzecznik rządu Piotr Mueller, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, a także liczni sportowcy m.in. Piotr Małachowski, Paweł Fajdek, Maria Andrzejczyk. Zabrakło za to zaszczepionych wcześniej w WUM aktorów i aktorek.

Cezary Pazura przyjął zaproszenie od Ministerstwa Zdrowia i wziął udział w rządowej akcji promującej szczepienia na koronawirusa w ramach Narodowego Programu Szczepień. Aktor jest lektorem spotów radiowych oraz w animacjach informacyjnych, zagrał także w krótkim filmie zachęcających do wzięcia szczepionek. Sam jeszcze nie miał okazji się zaszczepić i zapewnia, że poczeka na swoją kolej.

Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Cezary Pazura promuje szczepienia. Sam jeszcze się nie zaszczepił

W krótkim spocie Pazura podkreśla:

Co ja tutaj robię? Mówię, że szczepienie to nie tylko twoja sprawa. To sprawa życia i zdrowia innych. Dla siebie, dla nich. Szczepimy się!
 

W wywiadzie z "Wyborczą" z początku roku podkreślał, że jego zdaniem każdy ma prawo wyboru, ale przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z wiarygodnymi informacjami na temat szczepień: "ja zachęcam wątpiących, by szukali rzetelnej wiedzy, bo jest ważne, by jak największa część populacji się zaszczepiła, żeby ten wirus zniknął" - powiedział Agnieszce Kublik.

>>>>Edyta Pazura otrzymuje groźby śmierci od antyszczepionkowców <<<<

Promotorzy akcji #SzczepimySię przypominają więc, że warto odwiedzić stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Uruchomiona została także bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.

Sam Cezary Pazura nie zaszczepił się jeszcze. Zdaje sobie sprawę, że z jednej strony może to kwestionować jego wiarygodność jako ambasadora akcji, ale zapewnia, że chętnie poczeka na swoją kolej. "Wyborczej" powiedział:

Jeżeli wychodzi facet na scenę, przed kamerę, i mówi: Proszę państwa, zachęcam, żebyście się szczepili, bo to jest bezpieczne, a sam jest niezaszczepiony, to prędzej czy później zapytają, to dlaczego sam się nie szczepisz? Ale też wiem, że jeśli bym się zaszczepił wraz z grupą 0, to by wyszło na to, że uważam, iż mnie się szczepienie należy bez kolejki. I tak źle, i tak niedobrze.

Do tej samej kampanii przyłączyła się także PGE Ekstraliga oraz wszystkie kluby najlepszej żużlowej ligi świata. Wszyscy ambasadorowie promują rzetelne informacje o szczepieniach, a także zachęcają do skorzystania ze szczepionki przeciw COVID-19.

Opinię publiczną zbulwersowała na początku roku informacja, że Krystyna Janda oraz inni ludzie kultury, tacy jak Andrzej Seweryn, Magda Umer, Wiktor Zborowski czy Maria Seweryn, zostali zaszczepieni na COVID-19 poza kolejnością: mieli zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień. Pazura skomentował to słowami: "Widzę, że wszyscy bardzo nerwowo komentują fakt, że kilku kolegów aktorów zostało zaszczepionych poza kolejką. Bardzo mnie to martwi. Przecież oni sami nie przyszli na te szczepienia, sami do kolejki się nie wepchali, ktoś ich tam zaprosił. (...) Nie zrobili nic złego, nie działali z premedytacją czy złośliwie przeciwko komuś", a Mariusz Szczygieł na Instagramie napisał: "Najpierw proponuje się znanym i szanowanym osobom, żeby były swego rodzaju 'królikami doświadczalnymi' - zaszczepiły się na COVID i propagowały idee szczepień jako ci, którym nic się po szczepionce nie stało, a potem szczuje na nie. Sądziłem, że takich prowokacji po upadku komuny nie doczekam. Bolszewizm w czystej postaci".

******

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić. 

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Co jest w szczepionkach przeciw COVID-19. Na pewno nie chip

Więcej o: