Koreańczycy zrobili musical o Marii Curie-Skłodowskiej. Okazał się najlepszym musicalem roku

Maria Curie-Skłodowska doczekała się nie tylko niezliczonych książek biograficznych, opracowań naukowych czy filmów biograficznych, w tym jednego z hollywoodzką gwiazdą Rosamund Pike w roli głównej. Jej życiowe dokonania stały się podstawą do stworzenia musicalu, który w dodatku został wybrany najlepszym koreańskim musicalem roku - przedstawienie zgarnęło jeszcze kilka innych nagród.

Wyreżyserowany przez Kim Tae-hyung musical "Marie Curie" opowiada o tym, jak Maria Curie-Skłodowska odkryła dwa nowe pierwiastki, polon i rad, o ich zastosowaniu w leczeniu chorób nowotworowych, skutkach ubocznych promieniowania, a także kładzie mocny nacisk na przyjaźń noblistki z Anną Kowalską, poruszone zostają też wątki ciężkiej sytuacji imigrantów. Scenariusz wyszedł spod ręki Chun Se-eun.

Zobacz wideo "Radioactive". Rasamund Pike zagra Marię Skłodowską-Curie

Najlepszy koreański musical opowiada o Marii Curie-Skłodowskiej

Pierwsze pokazy zwycięskiego musicalu odbywały się jeszcze w 2018 roku. Początkowo musical "Marie Curie" wystawiany był w Chungmu Arts Center - obiekcie liczącym sobie 300 miejsc na widowni. Po kilku miesiącach wznowiono jego wystawianie w Hongik Daehangno Artcenter, które pomieścić może 700 widzów jednocześnie. I choć teatry na całym świecie pozostają zamknięte, możemy obejrzeć teledysk ze sztuki.  Tak brzmi utwór "Jesteś moją gwiazdą", który stanowi duet Marii Curie-Skłodowskiej i jej przyjaciółki Anny Kowalskiej:

 

Musical o polskiej noblistce zgarnął pięć statuetek podczas piątej gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu. Musical "Marie Curie" dostał gran prix, został uznany za najlepszą oryginalną produkcję roku, nagrodę w swojej kategorii dostał także reżyser, doceniono także scenariusz i muzyczne kompozycje. Sztuka była nominowana w ośmiu kategoriach. W poniższym nagraniu możemy zobaczyć także jej fragment:

 

Musical powstał dzięki wsparciu rządowych instytucji Korea Creative Content Agency i Arts Council Korea. Jak podaje "Korea Times" reżyser Kim Tae-hyung odbierając nagrodę przypominał:

Maria Curie-Skłodowska nie tylko prowadziła błyskotliwą karierę naukową, musiała też walczyć z uprzedzeniami, które dotykały kobiety i imigrantów. Musimy zrozumieć strach, bo dyskryminacja i nienawiść biorą się z ignorancji.

Dramaturg Chun Se-eun dodał:

Zrozumiałem prawdziwe znaczenie wielu ludzkich wartości dopiero po premierze sztuki. Zauważyłem, że ludzi takich jak Maria Curie jest mnóstwo wśród naszej ekipy i widowni.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się bez udziału publiczności, jednakże była transmitowana na żywo w lokalnej telewizji - oglądało ją ponad 140 tys. osób.

Więcej o: