Paszporty Polityki 2020. Piotr Domalewski zwycięzcą za film, Mira Marcinów dedykuje nagrodę strajkującym kobietom

Paszporty Polityki wręczone. Nagrodę w kategorii film zdobył reżyser "Jak najdalej stąd" Piotr Domalewski, w kategorii literatura statuetkę i nagrodę pieniężną zdobyła Mira Marcinów za "Bezmatek". Pisarka była jedną z osób, które ze sceny wspomniały strajkujące na ulicach kobiety.

- Stan klęski 2020 r. podniósł poprzeczkę wymagań dla twórców kultury. Nasza nagroda reaguje podwyższonymi dietami i większym wsparciem dla tych najbardziej utalentowanych - zapowiadał organizator, ogłaszając listę tych, który mają szansę na statuetki. W tym roku - po raz pierwszy w historii - uhonorowani nagrodami pieniężnymi zostali nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy nominowani. 25 tys. złotych diety przewidziano dla każdego z laureatów, nominowani dostaną po 15 tys. złotych.

Piotr Domalewski za "Jak najdalej stąd", Mira Marcinów za "Bezmatek"

Piotr Domalewski został wyróżniony za "Jak najdalej stąd", film, który zdaniem jury potwierdza jego autorską oryginalność, wyrażając zbiorowe odczucia Polaków AD 2020. Reżyser zdradził, że scenariusz produkcji opowiada historię operatora Piotra Sobocińskiego Jr. i podziękował mu ze sceny, odbierając statuetkę.

 

Domalewski powiedział, że niedługo film będzie można obejrzeć na jednej z platform streamingowych.

W kategorii "teatr" nagrodzeni zostali twórcy Teatru 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Bazując na własnych doświadczeniach, poddają krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Unikatowym treściom towarzyszy równie oryginalna forma, co razem uczyniło z Teatru 21 jedną z najbardziej cenionych grup teatralnych w kraju. Powstała w 2005 r., ma na koncie kilkanaście różnorodnych, nierzadko brawurowych i dowcipnych spektakli, wyreżyserowanych przez swoją założycielkę Justynę Sobczyk i zrealizowanych z różnymi instytucjami i artystami. Od 2020 r. Teatr 21 prowadzi Centrum Sztuki Włączającej – społeczną instytucję kultury poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych.

Twórczyni teatru pojawiła się razem z jednym z aktorów i zapowiedziała, że nagroda pomoże w zapewnieniu zespołowi stałej siedziby.

Wyróżnienie Kultura Zdalna 2020 trafiło do Artura Liebharta, dyrektora Millennium Docs Agains Gravity, który wyraził nadzieję, że będzie jedynym laureatem w historii i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli "konsumować kulturę w realu". Organizatorzy postanowili nagrodzić po raz pierwszy w 28. letniej historii Paszportów Polityki osobę bądź instytucję, która w nowej rzeczywistości dostrzegła w świecie nowych technologii sprzymierzeńca w staraniach o dostarczenie wysokiej jakości treści do jak najszerszego kręgu odbiorców kultury.

Filozofka i doktor psychologii Mira Marcinów rok temu została finalistką Nagrody Naukowej "Polityki", a w teraz otrzymała Paszport Polityki za swój debiut prozatorski "Bezmatek" (wyd. Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki. Autorka zadedykowała nagrodę kobietom, które w ostatnich miesiącach wychodzą strajkować na ulice. Marcinów powiedziała, pokazując czerwoną błyskawicę, symbol Strajku Kobiet:

Życzę nam, życzę wam, wytrwałości w mówieniu, w opowiadaniu, w odzyskiwaniu głosu.

W kategorii sztuki wizualne statuetkę otrzymała malarka Małgorzata Mirga-Tas. Redaktorzy tygodnika piszą o niej: "Mówi o sobie, że ma trzy tożsamości: artystki, Polki i Romki. I ta ostatnia, konsekwentnie znajdująca wyraz w jej sztuce, ujmuje widzów swą autentycznością". 

Muzyczne Paszporty Polityki 

W kategorii muzyka poważna zwyciężyła Ania Karpowicz, która przyznała, że za każdy zrealizowany projekt musiała "zapłacić" kwarantanną (a było ich pięć). To twórczyni kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble - zespół występuje na większości festiwali nowej muzyki w Polsce. Karpowicz jest flecistką, kuratorką i aktywistką.

Zwycięzcą w kategorii muzyki popularnej został natomiast duet Siksa, który tworzą wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit oraz basista Buri. - Mamy świadomość, że działamy w wielkiej grupie osób, które są wkurzone i chcą powiedzieć, że mają dość - mówiła Alex Freiheit, dziękując kobietom-artystkom, które cenią i które "przetarły im szlaki".

Moja historia i twoja historia to jest część historii tego p***go kraju, tego p***go świata.

- dodała, kierując podziękowania w stronę osób, które próbują świat zmieniać, działających na rzecz równości, praw osób transpłciowych, aktywistów czy organizatorów Antify. 

Marta Malinowska, Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec (Different Tales) zostali natomiast nagrodzeni w kategorii kultura cyfrowa. To twórcy gry "Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest", bazującej na historii studentki z USA, która przybywa do Puszczy Białowieskiej w poszukiwaniu swoich korzeni. Malinowska zadedykowała nagrodę "osobom, które wyszły na ulice i postanowiły zrobić coś ze swoją rzeczywistością".

Wyróżnienie dla kreatora kultury otrzymali Bożena i Lech Janerkowie. Otrzymuje je osoba lub instytucja, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność. Laureatami tego wyróżnienia przyznawanego od 2002 roku byli wcześniej Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Andrzej Starmach, Michał Merczyński, Lech Raczak, Jerzy Owsiak, Marek Żydowicz, Beata Stasińska, Wojciech Trzciński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Maria Janion, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Paweł Althamer, Tadeusz Różewicz, Jerzy Jarocki, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Tomasz Stańko, Agnieszka Holland, Studio CD Projekt RED, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krystyna Janda oraz Olga Tokarczuk.

Lech Janerka: Nie mam kontaktu z rzeczywistością. Skapcaniałem. W tym roku próbuję postawić się na nogi [MĘSKIE GRANIE 2015] >>

Paszporty Polityki 2020 - lista zwycięzców

  • FILM: Piotr Domalewski
  • TEATR: Teatr 21
  • LITERATURA: Mira Marcinów
  • SZTUKI WIZUALNE: Małgorzata Mirga-Tas
  • MUZYKA POWAŻNA: Ania Karpowicz
  • MUZYKA POPULARNA: Siksa
  • KULTURA CYFROWA: Different Tales, One More Level, Ovid Works
  • KULTURA ZDALNA: Artur Liebhart, Millenium Docs Against Gravity
  • KREATOR KULTURY: Bożena i Lech Janerkowie
Więcej o: