12 lutego otwierają się kina, ale nie wszystkie. Co będzie można obejrzeć?

Rząd podjął decyzję o dalszym luzowaniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - zielone światło do "warunkowego" otwarcia dostały kina, teatry, filharmonie i opery. Z powrotem do działania wstrzymują się jednak multipleksy Cinema City, Multikino i Helios - w oświadczeniu ostatniej z wymienionych sieci czytamy, że to "absurdalna propozycja". Tymczasem pierwsze kina studyjne publikują repertuary na najbliższy czas.

W piątek minister kultury Piotr Gliński poinformował, że od 12 lutego widzów ponownie będą mogły przyjmować kina, teatry, filharmonie i opery. Jak powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki, obłożenie będzie mogło wynosić maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc w danym obiekcie. Podczas spektakli obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Minister kultury dodał, że jest to otwarcie warunkowe, na dwa tygodnie. 

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”

Kina studyjne zbroją się na otwarcie. Na ekranach m.in. "Palm Springs" z Andym Sambergiem

Na pełne repertuary szykujących się do otwarcia kin studyjnych najpewniej poczekamy do początku nowego tygodnia, ale niektóre placówki zdążyły już ogłosić wstępne plany. Warszawskie kino Muranów w weekend 12-14 lutego będzie przedpremierowo pokazywać komedię "Palm Springs", w której główne role zagrali Andy Samberg i Cristin Millioti. Do tego w niedzielę, 14 lutego odbędzie się pokaz francuskiej komedii "Weselny toast".

 

Z kolei kino Elektronik w sobotę, 13 lutego wznowi działalność pokazem nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową filmu "Na rauszu" z Madsem Mikkelsenem. W kinie Iluzjon filmem otwarcia będzie "Dracula" z 1931 roku. Jak zapowiada ekipa kina, w repertuarze znajdą się także inne retro propozycje: retrospektywa Jeana Vigo i Jiriego Menzla oraz przegląd filmów z Jacquesem Tatim - "Pan Hulot oswaja nowoczesność". W niedalekiej przyszłości do programu ma trafić m.in. animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

 

Katowickie kino Światowid na 12 lutego przewiduje całe bogactwo seansów. Będzie można obejrzeć tytuły: "Zabij to i wyjedź z tego miasta", "Xabo. Ksiądz Boniecki", "Helmut Newton. Piękno i bestia", "Słudzy", "Palm Springs", "Jeszcze jest czas" i "Proste rzeczy". W nadchodzący weekend otworzą się także m.in. Bodo w Łodzi, Agrafka oraz Kino Pod Baranami w Krakowie, Zorza w Rzeszowie, OH Kino we Wrocławiu i Bajka w Lublinie, które jeszcze nie podały planowanych repertuarów. 

Wiele kin nie rezygnuje z pokazów online - ciekawe nowości nieprzerwanie są do obejrzenia w wirtualnych salach np. w serwisie Mojeekino.pl. Ciągle można także podarować ulubionym kinom studyjnym cegiełkę w ramach akcji #WspieramyKinaPolskie. Wystarczy na stronie internetowej inicjatywy kupić e-bilet, który już niebawem będzie można wymienić na wstęp na dowolny seans 2D w wybranym kinie.

Multipleksy wstrzymują się z powrotem do działania. "Rząd się z nami nie konsultował"

Mimo możliwości otwarcia się w kolejny piątek nie wszystkie kina planują wznowienie działalności tego dnia. Sieć kin Helios opublikowała oświadczenie, z którego można się dowiedzieć, że "rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami branży, a sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane". Jak podkreśla Tomasz Jagiełło, prezes Heliosa, "ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie". Jagiełło dodaje, że "to absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin". 

W piątek nie wracają też Cinema City i Multikino. "(...) Decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego. Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin" - oświadczyło Cinema City.

Więcej o: