Bestellery Empiku 2020. Sanah wśród laureatów, Zygmunt Miłoszewski dziękuje organizatorkom Strajku Kobiet

Sanah, Katarzyna Nosowska czy Jan Komasa znaleźli się wśród nagrodzonych artystów podczas gali Bestsellery Empiku 2020. W tym roku po raz pierwszy przyznawane są nagrody dla seriali i superprodukcji audio bazujących na oryginalnych treściach. Drugą nową kategorią był streaming - tu nagrodzono utwór "BUBBLETEA". Nie zabrakło politycznych nawiązań, m.in. z ust Zygmunta Miłoszewskiego.

W kategoriach muzycznych jedną z nagrodzonych jest Sanah, która jest również najczęściej oglądaną artystką w Polsce (dane opublikowane przez Vevo). Artystka była również nominowana w debiutującej kategorii streaming za utwór "Szampan", ale tu musiała uznać wyższość duetu Quebonafide i Daria Zawiałow. Z kolei Katarzyna Nosowska i jej "Powrót z Bambuko" zostały wyróżnione statuetką w kategorii literatura piękna. Wśród filmów fabularnych zwyciężył Jan Komasa i jego "Boże Ciało", choć konkurencja była silna - wśród nominowanych były takie produkcje jak oscarowy "Parasite" (reż. Joon-ho Bong) czy popularne "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie" (reż. J.J. Abrams).

Za wydarzenie roku uznano zbiórkę #hot16challenge2, której organizatorem był Solar. W trakcie akcji, z którą wiązało się umieszczanie w sieci 16-wersowych utworów, by zachęcić do wpłat, zebrano ponad 4 mln złotych dla polskich medyków.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Muzyka - jest Sanah!

Zygmunt Miłoszewski dziękuje Strajkowi Kobiet, że walczy też dla jego córki

Zygmunt Miłoszewski, odbierając statuetkę Bestsellery Empiku w kategorii kryminał/sensacja/thriller, najpierw podziękował czytelnikom za to, że w niebezpiecznych czasach kupują książki, a swoją przemowę zakończył podziękowaniami dla organizatorek Strajku Kobiet. Docenił, że strajkujący walczą o prawo wyboru także w imieniu jego córki:

Dziękuję organizatorkom Strajku Kobiet, które mają przeciwko sobie instytucję państwa, mają przeciwko sobie potęgę Kościoła, mają przeciwko sobie armię szyderców, kpiarzy, 'wujków dobra rada', hipokrytów, konformistów, a mimo to nie składają broni i walczą o wolność połowy społeczeństwa, w tym mojej córki. Jest w tym taka cecha, z której zawsze byliśmy dumni w naszej historii. I za to nieskładanie broni bardzo dziękuję.

Także Katarzyna Grochola, która towarzyszyła prowadzącemu galę Marcinowi Prokopowi w informowaniu o laureatach w książkowych kategoriach, tuż przed zejściem ze sceny wyraziła swoje poparcie dla Strajku Kobiet. - Ja jestem z panem Zygmuntem Miłoszewskim i ze wszystkimi kobietami, które walczą na ulicy - podkreśliła pisarka. Również Joanna Bator, później wręczająca nagrodę dla Odkrycia Empiku, zachęcała młodych twórców, by wychodzili na ulice, zauważając, że to podczas Strajku Kobiet dzieją się rzeczy, o których warto pisać.

Zygmunt MiłoszewskiZygmunt Miłoszewski mat. prasowe Bestsellery Empiku 2020

W tym roku Prokopowi towarzyszyły na scenie utalentowane artystki - muzyczne nagrody pomagała wręczać Mela Koteluk, natomiast filmowe - Maria Sadowska. Bestsellery Empiku to nagrody przyznawane na podstawie wyników sprzedaży. Przez cały rok miliony odbiorców, sięgając po nową książkę, album muzyczny czy film, oddają głosy w największym plebiscycie kulturalnym w kraju. 

Nagrodzeni najpopularniejsi, ale także odkrycia. Tu decydowali eksperci

Obok najpopularniejszy artystów, po raz drugi nagrodzeni zostali również młodzi twórcy ze świata literatury, muzyki i filmu (nagroda Odkrycie Empiku). Wyróżnionych w kategorii literatura wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz, którzy docenili pięcioro autorów błyskotliwie opisujących i przetwarzających otaczający nas świat. W jury muzycznym zasiadają Beata Kozidrak, Tomasz Organek, Agnieszka Szydłowska oraz specjaliści z Empiku – Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski. Jury filmowe w składzie: Małgorzata Szumowska, Maciej Stuhr, Grażyna Torbicka oraz ekspertki Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska wskazało zaś reżyserów, którzy dzięki nieprzeciętnej intuicji i wrażliwości tworzą poruszające, autorskie kino.

W kategorii film statuetkę Odkrycie Empiku dostał Magnus von Horn za "Sweat". Wyróżniono także Igora Jarka za "Halny" (wyd. Nisza), a w kategorii muzyka wygrał Oki - "47playground", "77747mixtape", feat. GEDZ – SIRI, 2020/Revolume.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Muzyka - jest Sanah

Bestsellery Empiku 2020 - lista zwycięzców

  • Muzyka - pop/rock: Sanah "Królowa dram" (Magic Records)
  • Muzyka - hip-hop: PRO8L3M - "Art Brut 2"
  • Muzyka - streaming: Quebonafide feat. Daria Zawiałow - "BUBBLETEA"
  • Książka - literatura piękna: "Powrót z Bambuko", Katarzyna Nosowska, Wielka Litera
  • Książka - literatura obyczajowa: "To tylko przyjaciel", Abby Jimenez, Wydawnictwo Muza S.A.
  • Książka - kryminał/sensacja/thriller: "Kwestia ceny", Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
  • Książka - literatura dla dzieci: "Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14", Jeff Kinney, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Książka - audiobook: "Fucking Bornholm", Oryginalny Serial Audio Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; reż. Krzysztof Czeczot, w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka
  • Film fabularny: "Boże Ciało", reż. Jan Komasa, Kino Świat/AlterDystrybucja
  • Film animowany: "Kraina Lodu 2", reż. Jennifer Lee, Chris Buck, Galapagos
Więcej o: