Nawet Radio Maryja ma wieczorami więcej słuchaczy niż Trójka. Wyniki są bezlitosne

Program III Polskiego Radia rok temu był czwartą co do popularności rozgłośnią. Jak pokazują ostatnie badania słuchalności, Trójka wypadła poza pierwszą dziesiątkę najchętniej słuchanych stacji radiowych w wieczornym paśmie.

Jak podają autorzy badania Radio Track Kantar, w Polsce radia słucha dziennie średnio około 20 mln osób, co stanowi ponad połowę populacji kraju. Jak się okazuje, słuchacze w czasach pandemii chętniej włączają wieczorami Radio Maryja niż III Program Polskiego Radia. Stację, która jeszcze rok temu była jedną z bardziej popularnych, obecnie wyprzedzają Radio Złote Przeboje, VOX FM i informacyjne radio TOK FM.

>>> Trójka bije nowy niechlubny rekord. Dziennikarze stacji: Czujemy się oszukani<<<

Zobacz wideo 2020 był przełomem dla polskich stacji radiowych. I krytyczny dla "Trójki"

Wieczorami Trójka przegrywa nawet z Radiem Maryja

Nie pomogły zmiany w ramówce, nie pomogła zmiana profilu Trójki na stację bardziej muzyczną. W wieczornym paśmie państwowa rozgłośnia straciła znaczący odsetek słuchaczy. Jak podaje press.pl, od listopada 2020 do stycznia 2021 roku w dni powszechne od godziny 18 do 23, słuchacze najchętniej włączali RMF FM - stacja zanotowała wręcz wzrost słuchalności i miała udział 26,2 proc. w rynku w porównaniu do 25,3 proc. w roku ubiegłym. Drugie miejsce należało do Radia Zet, które z 11,1 proc urosło do 11,4 proc. Radio Eska, choć odnotowało spadek z 10,2 do 8,8 proc., ciągle ma miejsce trzecie.

Rok temu miejsce czwarte należało do Trójki, która miała wtedy 6,4 proc. udziału w słuchalności. Niemniej po odsunięciu Anny Gacek z anteny, odejściu Wojciecha Manna, a zwłaszcza w związku z aferą wokół odwołanego 1998. notowania "Listy Przebojów Trójki", które wygrała krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój", słuchacze zaczęli opuszczać stację. 

Wyniki słuchalnościWyniki słuchalności https://radiotrack.pl/

Spadek słuchalności jest na tyle poważny, że Trójka wypadła z listy 10 najchętniej słuchanych rozgłośni. Jej najnowszy wynik to 2,1 proc. udziału w rynku. Obecnie taki sam wynik jak ogólnokrajowa rozgłośnia ma lokalne Radio Wawa, które nadaje w 13 miastach Polski (rok temu: 1,4 proc. słuchaczy).

Kto jeszcze wyprzedza Trójkę?

Radiowa Jedynka z 4,3 proc. rok temu urosła do 4,5 proc. RMF Maxxx z 4 proc. wskoczyło na 4,3 proc. Choć radio Vox FM zaliczyło spadek z 3,8 do 3,4 proc, to i tak ma więcej słuchaczy niż Program III polskiego Radia. Wzrostami cieszą się także: religijne Radio Maryja, które obecnie ma 3 proc., a rok temu miało wynik 2,3 proc., Radio Złote Przeboje, które z 2,7 proc. wzbiło się na 2,9 proc., RMF Classic (z 2,3 na 2,4 proc.) i TOK FM, które przez 90 proc. czasu nie puszcza muzyki, a zajmuje się publicystyką i serwisami informacyjnymi (urosło z 1,8 proc. do 2,4 proc.).

>>> Rozdawali płyty, które Tomek Beksiński podarował Trójce w testamencie. Mamy komentarz Polskiego Radia <<<

Warto podkreślić, że w skali ogólnej słuchalności Trójka zanotowała rekordowy spadek, który wynosi 64,8 proc. w stosunku do pozycji rok temu. Od wiosennej afery widać stałą tendencję spadkową. I choć prezeska Agnieszka Kamińska argumentuje, że badanie Radio Track jest tworzone przez komercyjne media i nie uwzględnia charakteru i misji publicznego nadawcy, przez co nie można mówić o rzeczywistych wynikach, to nie może zaprzeczyć, ze np. radiowa Jedynka w tym samym zestawieniu odnotowała wzrost z 4,9 do 5,4 proc. słuchalności.

W związku z wątpliwościami prezeski Kamińskiej Komitet Badań Radiowych wydał nawet oświadczenie, w którym podkreślał, że od dwóch lat badania są prowadzone w taki sam sposób i biorą w nich udział respondenci ze wszystkich powiatów.

Prezeska już po wybuchu afery z "Listą Przebojów Trójki" twierdziła, że do spadku słuchalności Trójki przyczynili się dziennikarze, którzy później ze stacji odeszli. Za jej kadencji w rozgłośni pojawiła się nowa kadra i nowe programy, które chwali bardzo posłanka Lichocka. Kto wie, może nowa Rada Programowa Polskiego Radia jakoś zaradzi kryzysowi z rozgłośni. To organ "opiniodawczo-doradczy", a jej przewodniczącym został na początku 2021 roku poseł Marek Suski, który jeszcze w latach 90. był kierownikiem Regionalnego Ośrodku Kultury w Tarczynie przez trzy lata, a od 2017 do 2019 roku pełnił funkcję szefa Gabinetu Politycznego premiera.

Więcej o: