Jak podają autorzy badania Radio Track Kantar, w Polsce radia słucha dziennie średnio około 20 mln osób, co stanowi ponad połowę populacji kraju. Jak się okazuje, słuchacze w czasach pandemii chętniej włączają wieczorami Radio Maryja niż III Program Polskiego Radia. Stację, która jeszcze rok temu była jedną z bardziej popularnych, obecnie wyprzedzają Radio Złote Przeboje, VOX FM i informacyjne radio TOK FM.
>>> Trójka bije nowy niechlubny rekord. Dziennikarze stacji: Czujemy się oszukani<<<
Nie pomogły zmiany w ramówce, nie pomogła zmiana profilu Trójki na stację bardziej muzyczną. W wieczornym paśmie państwowa rozgłośnia straciła znaczący odsetek słuchaczy. Jak podaje press.pl, od listopada 2020 do stycznia 2021 roku w dni powszechne od godziny 18 do 23, słuchacze najchętniej włączali RMF FM - stacja zanotowała wręcz wzrost słuchalności i miała udział 26,2 proc. w rynku w porównaniu do 25,3 proc. w roku ubiegłym. Drugie miejsce należało do Radia Zet, które z 11,1 proc urosło do 11,4 proc. Radio Eska, choć odnotowało spadek z 10,2 do 8,8 proc., ciągle ma miejsce trzecie.
Rok temu miejsce czwarte należało do Trójki, która miała wtedy 6,4 proc. udziału w słuchalności. Niemniej po odsunięciu Anny Gacek z anteny, odejściu Wojciecha Manna, a zwłaszcza w związku z aferą wokół odwołanego 1998. notowania "Listy Przebojów Trójki", które wygrała krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój", słuchacze zaczęli opuszczać stację.
Wyniki słuchalności https://radiotrack.pl/
Spadek słuchalności jest na tyle poważny, że Trójka wypadła z listy 10 najchętniej słuchanych rozgłośni. Jej najnowszy wynik to 2,1 proc. udziału w rynku. Obecnie taki sam wynik jak ogólnokrajowa rozgłośnia ma lokalne Radio Wawa, które nadaje w 13 miastach Polski (rok temu: 1,4 proc. słuchaczy).
Radiowa Jedynka z 4,3 proc. rok temu urosła do 4,5 proc. RMF Maxxx z 4 proc. wskoczyło na 4,3 proc. Choć radio Vox FM zaliczyło spadek z 3,8 do 3,4 proc, to i tak ma więcej słuchaczy niż Program III polskiego Radia. Wzrostami cieszą się także: religijne Radio Maryja, które obecnie ma 3 proc., a rok temu miało wynik 2,3 proc., Radio Złote Przeboje, które z 2,7 proc. wzbiło się na 2,9 proc., RMF Classic (z 2,3 na 2,4 proc.) i TOK FM, które przez 90 proc. czasu nie puszcza muzyki, a zajmuje się publicystyką i serwisami informacyjnymi (urosło z 1,8 proc. do 2,4 proc.).
Warto podkreślić, że w skali ogólnej słuchalności Trójka zanotowała rekordowy spadek, który wynosi 64,8 proc. w stosunku do pozycji rok temu. Od wiosennej afery widać stałą tendencję spadkową. I choć prezeska Agnieszka Kamińska argumentuje, że badanie Radio Track jest tworzone przez komercyjne media i nie uwzględnia charakteru i misji publicznego nadawcy, przez co nie można mówić o rzeczywistych wynikach, to nie może zaprzeczyć, ze np. radiowa Jedynka w tym samym zestawieniu odnotowała wzrost z 4,9 do 5,4 proc. słuchalności.
W związku z wątpliwościami prezeski Kamińskiej Komitet Badań Radiowych wydał nawet oświadczenie, w którym podkreślał, że od dwóch lat badania są prowadzone w taki sam sposób i biorą w nich udział respondenci ze wszystkich powiatów.
Prezeska już po wybuchu afery z "Listą Przebojów Trójki" twierdziła, że do spadku słuchalności Trójki przyczynili się dziennikarze, którzy później ze stacji odeszli. Za jej kadencji w rozgłośni pojawiła się nowa kadra i nowe programy, które chwali bardzo posłanka Lichocka. Kto wie, może nowa Rada Programowa Polskiego Radia jakoś zaradzi kryzysowi z rozgłośni. To organ "opiniodawczo-doradczy", a jej przewodniczącym został na początku 2021 roku poseł Marek Suski, który jeszcze w latach 90. był kierownikiem Regionalnego Ośrodku Kultury w Tarczynie przez trzy lata, a od 2017 do 2019 roku pełnił funkcję szefa Gabinetu Politycznego premiera.