Trójka ciągle ma czarną passę. Wyniki stacji zmalały ponad 60 procent - tak źle jeszcze nie było

Trójka od roku ma wyraźną tendencję spadkową. Jak pokazują najnowsze wyniki badania Radio Track, stacja po raz kolejny odnotowała najniższy wynik słuchalności w swojej historii. Podczas gdy rok temu była czwartą co do popularności rozgłośnią, teraz plasuje się na miejscu trzynastym z wynikiem poniżej dwóch procent.

Radiowa Trójka ciągle traci słuchaczy. Jak pokazują najnowsze badania Radio Track, w okresie od grudnia 2020 do lutego 2021 roku miała 1,94 proc. słuchalności. W stosunku do analogicznego okresu rok temu spadek wynosi 65,6 proc., albowiem wtedy rozgłośnia miała wynik w wysokości 5,56 proc.

>>> Anna Gacek, kiedy ją zwalniano mówiła "Z tego będzie wielka afera". Nie chcieli wierzyć <<<

Zobacz wideo 2020 był przełomem dla polskich stacji radiowych. I krytyczny dla "Trójki"

Czarna passa Trójki trwa

Wynik poniżej dwóch procent jest rekordowo niski - Trójka jeszcze nigdy w historii badania nie miała tak złych osiągów. Liderem wśród polskich stacji jest RMF FM, które z 29,14 proc. urosło do 9,49 proc. Następne jest Radio ZET (12,48 proc.), Radio Eska (7.06 proc.), Jedynka (5,5 proc.) i Audytorium 17, które obejmuje regionalne rozgłośnie publiczne i ma wynik 4,91 procent.

Kiedy Trójka traci, zyskują inne państwowe rozgłośnie - urosła radiowa Jedynka, która teraz ma 5,5 proc. udziałów w rynku. Wzrost obserwuje się też na falach Dwójki, która z 0,37 proc. doszła do 0,45 proc. Trójkę wyprzedzają też takie stacje jak muzyczne Radio Złote Przeboje (2,72 proc.), Antyradio (wzrost z 2,27 do 2,71 proc.) oraz Radio TOK FM, w którym przez około 80. proc. czasu nie leci nawet muzyka, bo trwają tam pasma publicystyczne i informacyjne (2,58 proc.). Wyższy wynik ma też Radio Plus (2,21 proc), RMF MAXXX (2 proc.) czy RMF Classic (1,98 proc.). Dodajmy, że wynik Trójki niebezpiecznie równa do Radia Maryja, które obecnie ma 1,73 proc. słuchalności.

Agnieszka Kamińska, która od początku ubiegłego roku jest prezeską Polskiego Radia, uważa, że badania Radio Track są mało wiarygodne. W styczniowej rozmowie z PAP argumentowała, że jest tak dlatego, że tworzy je porozumienie komercyjnych mediów. Jej zdaniem problemem jest też to, że przeszacowywane są wyniki z dużych miast, co nie uwzględni misji państwowych rozgłośni. Komitet Badań Radiowych na zarzuty odpowiedział i wydał w tej sprawie oświadczenie. Podkreśla, że badania słuchalności są prowadzone w taki sam sposób od dwóch lat i biorą w nich udział respondenci ze wszystkich powiatów.

Trójka po wielkiej fali odejść w 2020 roku zmienia ciągle ramówkę. Ostatnia zamiana pojawiła się 8 lutego. Popołudniowe "Zapraszamy do Trójki" zostało przesunięte o godzinę wcześniej, z kolei w piątki od 19 do 22 słuchacze mogą usłyszeć "Cztery strony dźwięku" Łukasza Ciechańskiego zamiast "Moich przebojów" Piotra Barona, w soboty pojawiła się audycja "Trzy gramy Redbada" prowadzona przez Redbada Klynstra-Komarnickiego. Z ramówki zniknęła nadawana przez 15 lat audycja muzyczna "Trzecia Strona Księżyca", a także prowadzone przez Janusza Deblessmana "Gitarą i piórem", które na antenie gościło 35 lat. Radiowiec przyznaje, że nie udało mu się uzyskać od prezes Kamińskiej powodu zerwania współpracy.

>>> "Gry uliczne", "Smoleńsk", teraz własna audycja w Trójce. Redbad Klynstra-Komarnicki w Polskim Radiu <<<

Więcej o: