Ile kosztuje działanie Rady Mediów Narodowych? Ponad 670 tys. poszło na same pensje

Rada Mediów Narodowych na swoje funkcjonowanie w 2020 roku przeznaczyła ponad milion złotych, z czego ponad 360 tys. na wynagrodzenia dla członków, a 314 tys. dla pracowników - widnieje w najnowszym sprawozdaniu z działania organu za 2020 rok. Dokument został przyjęty głosami członków z PiS.

Rada Mediów Narodowych powstała w 2016 roku, a jedna jej kadencja trwa sześć lat. To kolegium, którego zadaniem jest powoływanie i odwoływanie rad nadzorczych oraz prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Ma też pełnić funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi. W jej skład wchodzą dwie osoby wskazane przez największe kluby opozycyjne i powoływane przez prezydenta, a także trzy wybierane przez Sejm. Jej powołanie spotkało się z negatywnymi ocenami opozycji, a Trybunał Konstytucyjny w grudniu 2016 roku uznał, że pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w powoływaniu zarządu TVP i Polskiego Radia jest niekonstytucyjne.

Zobacz wideo O co chodzi w aferze z Trójką? Wyjaśniamy

Ile kosztuje działanie Rady Mediów Narodowych? Ponad milion złotych

Obecnie w składzie Rady Mediów Narodowych znajdują się Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady), Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka z PiS, a także Juliusz Braun zgłoszony przez Koalicję Obywatelską oraz Robert Kwiatkowski z PSL. Jak donoszą Wirtualne Media, właśnie głosami członków z PiS uchwalony został raport z działania rady w 2020 roku. Zawarto w nim także informacje o kosztach funkcjonowania instytucji w tym okresie. Jak się okazuje, wyniosły one 1,058 mln złotych. Na co konkretnie przeznaczono te pieniądze?

  • Na wynagrodzenia członków RMN - 369 tys. zł
  • Na wynagrodzenia pracowników - 314,4 tys. zł
  • Na materiały i wyposażenie biura - 2,1 tys. zł
  • Na publikację ogłoszeń - 6,6 tys. zł
  • Na krajowe podróże służbowe - 4,9 zł
  • Na wynagrodzenia bezosobowe - 165,3 tys. zł
  • Na czynsz za wynajem biura - 194,2 tys. zł
  • Na pozostałe usługi - 1,8 tys. zł

Jak widnieje na sejmowej stronie, "rada korzysta z pomieszczeń biurowych, urządzeń i materiałów Kancelarii Sejmu".  Koszty te spadły nieznacznie względem poprzedniego roku, kiedy to wyniosły 1,096 mln zł. Podczas gdy Robert Kwiatkowski wstrzymał się od głosu w sprawie sprawozdania, Juliusz Braun w rozmowie z Wirtualnymi Mediami podkreśla, że był przeciwny jego uchwaleniu, bo jego zdaniem w obecnej formie "nie jest to informacja o działalności rady, a poszerzony katalog posiedzeń i uchwał" i podkreśla, że "dokument pomija wszystkie merytoryczne problemy".

A takich na przestrzeni ubiegłego roku nie brakowało - Juliusz Braun kilka razy zgłaszał wniosek o odwołanie prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, pod rządami której radiowa Trójka w ciągu roku straciła większość wieloletnich i doświadczonych pracowników, a wyniki słuchalności spadły spektakularnie.

Jak pokazują najnowsze badania Radio Track, rok temu Program III Polskiego Radia był czwartą najchętniej słuchaną stacją z wynikiem na poziomie 5,9 proc. udziału w rynku słuchalności. Teraz ma 1,94 proc. Trójka znajduje się na ledwie 13. pozycji i wyprzedzają ją nawet rozgłośnie regionalne. Krzysztof Czabański utrzymuje, że nie ma merytorycznych powodów, by Kamińską odwołać.

>>> Trójka ciągle ma czarną passę. Wyniki stacji zmalały ponad 60 procent - tak źle jeszcze nie było <<<

Pod koniec lutego posłowie Koalicji Polskiej (PSL, UED i Konserwatyści) złożyli projekt ustawy likwidującej radę. Wskazują, że już jej powołanie było niekonstytucyjne i przewidują, że ten ruch miałby pozytywny skutek dla budżetu państwa. Funkcje Rady Mediów Narodowych mogłaby ponownie sprawować działająca od lat Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Więcej o: