Krzysztof Penderecki był ambasadorem polskiej kultury na skalę globalną i laureatem niezwykle licznych prestiżowych nagród: czterokrotnie wyróżniono go Grammy, z czego ostatni raz wręczono mu to trofeum w 2017 roku za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1" w kategorii "Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna". Jego utwory znalazły się w takich głośnych filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese. Artysta odszedł po długiej i ciężkiej chorobie.
Krzysztof Pendercki ma spocząć w Panteonie Narodowym, niemniej urna z jego prochami znajduje się obecnie w Kościele św. Floriana w Krakowie. Zaplanowano dla niego pogrzeb o charakterze państwowym z udziałem zagranicznych gości. Niestety z powodu epidemii koronawirusa uroczystość nie może odbyć się w zaplanowanym kształcie - donosi Interia.
Panteon Narodowy znajduje się w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie - został uroczyście otworzony 12 września 2012 roku, kiedy to wypadła 400. rocznica śmierci Piotra Skargi. To miejsce pochówku dla wyjątkowych ludzi sztuki i kultury, którzy mają dla Polski szczególne zasługi. Spoczywają tam takie osobistości jak słynny dramaturg i pisarz Sławomir Mrożek, profesor Karol Olszewski i ziemia z grobu profesora Zygmunta Wróblewskiego - ci polscy naukowcy jako pierwsi na świecie skroplili tlen.
Póki co nie ma też oficjalnej daty pogrzeby Krzysztofa Pendereckiego, wiadomo jedynie, że odbędzie się, dopiero kiedy ustąpią wszelkie przeszkody związane z koronawirusem. Dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Andrzej Giza, przekazywał w rozmowie z Onetem, że może uroczystość nastąpi w maju 2021 roku.
Urodzony w 1933 roku w Dębicy Krzysztof Penderecki zaczął komponować już w wieku ośmiu lat -grał na fortepianie i skrzypcach. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie. Rok później odbył się jego pierwszy publiczny występ na Festiwalu Warszawska Jesień. Zaprezentował wtedy m.in. "Strofy", za które później otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP.
Penderecki szczególnie ceniony był za wykorzystanie sonoryzmu - niekonwencjonalnych, bardzo efektownych technik wydobywania dźwięku z tradycyjnych instrumentów, które usłyszeć można np. w jednym z jego najsławniejszych utworów "Tren - ofiarom Hiroszimy". Szybko zaczął zyskiwać międzynarodową sławę.
Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są też "Pasja według św. Łukasza", "III Symfonia" i "Polskie Requiem" - zalążkiem tej kompozycji była napisana z okazji odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia '70 "Lacrimosa", stworzona w kilka dni na prośbę Lecha Wałęsy. W 1996 roku Penderecki skomponował symfonię-oratorium "Siedem bram Jerozolimy" na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.
<<Reklama>> Historia rodziny Pendereckich dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>