"Chłopi 2050, czyli argonauci w czasach katastrofy klimatycznej" z nominacją do internetowych Oscarów

Projekt "Chłopi 2050, czyli argonauci w czasach katastrofy klimatycznej", którego patronem medialnym jest Gazeta.pl, został nominowany do Webby Award, nazywanej internetowymi Oscarami.

"Chłopi 2050" zostali nominowani w kategorii "Apps and Software - Education & Reference". O nominacje do The Webby Award i The Webby People's Voice Award walczyło prawie 13,5 tys. projektów. W kategorii nagroda publiczności można głosować tutaj. Wyniki poznamy 18 maja.

Webbys Award są organizowane przez Międzynarodową Akademię Sztuki Cyfrowej i Nauki (IADAS) i przyznawane od 1996 roku. W tym roku zostaną wręczone już po raz 25. Celem organizatorów jest uhonorowanie działań, które przyczyniają się do kreatywnego i profesjonalnego rozwoju internetu oraz mediów interaktywnych.

"Chłopi 2050". Nominacja do Webby Award to już kolejne wyróżnienie dla tego projektu

Polska wieś w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania. Fabuła słuchowiska Storytel podąża tropem Antka Wiśniewskiego, gospodarza doświadczonego osobistą tragedią, i jego sąsiadów ze wsi Lipce, z jednej strony zmagających się z szaloną pogodą, a z drugiej z deweloperem Dziedzicem.

Projekt "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej" w warstwie literackiej nawiązuje do klasyki literatury polskiej, czyli "Chłopów" Władysława Reymonta. Inspiracją do powstania fabuły był raport WWF "2050 Polska dla pokoleń", w którym przedstawiona została tragiczna wizja przyszłości, jaka czeka naszą planetę, jeśli społeczeństwo nie zmieni swojego sposobu życia. Temat wziął na warsztat pisarz Cezary Zbierzchowski, autor powieści fantastyczno-naukowych ("Holocaust F", "Distortion"). W słuchowisku wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Zofia Zborowska, Bartłomiej Topa czy Marian Dziędziel.  

"Chłopi 2050" mieli swoją premierę w lutym 2020 roku. Projekt powstał dzięki współpracy Storytel, McCANN Poland, Mastercard i Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Gdzie jest Nemo?" miało jasny przekaz, ale paradoksalnie doprowadziło do częściowego wyginięcia błazenków [Popkultura]

"Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej" zostali nagrodzeni już m.in. sześcioma brązowymi statuetkami KTR, dwoma srebrami w konkursie Innovation 2020 w kategoriach Innowacyjny Biznes w podkategorii CSR oraz Innowacyjne Media/Inne, a także dwoma srebrnymi statuetkami Effie Awards 2020 w kategorii Branded content oraz Kultura i rozrywka.